Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

9 marca – O podatkach i budżecie

Stan finansów państwa był głównym tematem rozmowy pomiędzy członkami stowarzyszenia a Tadeuszem Syryjczykiem, byłym ministrem ds. przekształceń własnościowych w rządzie premier Hanny Suchockiej.

 

 

„Minie pół wieku zanim spłacimy gierkowskie długi” – stwierdził gość. Były minister podkreślił, że warunkiem utrzymania inflacji na niskim poziomie jest konsekwentna i twarda polityka państwa.

 

Drugim z tematów była prywatyzacja, o której – zdaniem Tadeusza Syryjczyka – mówi się zwykle niekompetentnie.

 

Tadeusz Syryjczyk ocenił realizację budżetu i stan gospodarki kraju. Mówił między innymi o relatywnie słabym wzroście PKB, wynoszącym 2% rocznie. To lokuje Polskę na 60-70 miejscu w świecie. A to zbyt mało, by mówić o autentycznym wzroście gospodarczym.

 

„Różne czynniki koalicji rządowej wypowiadają się na temat prywatyzacji, Moim zdaniem prywatyzacja jest przedsięwzięciem sprawdzonym przez kraje, które chcą wkroczyć na drogę wzrostu. Nie istnieje tu problem – czy ona będzie czy nie. Jest to dla nas koniecznością” – mówił były minister.

 

Były doradca premier Hanny Suchockiej mówił także o podatkach, deficycie państwa i długach, jakie Polska ma jeszcze do spłacenia wobec banków zachodnich.

 

„Jesteśmy na rozdrożu. I albo uda się nam doszlusować do krajów szybko rozwijających się, albo – tak jak Ukraina – zaczniemy staczać się w dół w zawrotnym tempie” – przestrzegał. Dyskusje trwały do późnych godzin nocnych.

 

We wcześniejszej części spotkania odczytano list z życzeniami noworocznymi od profesora Leszka Balcerowicza. Poinformowano o wspólnym wyjeździe samorządowców i przedstawicieli biznesu do partnerskiego Biberach. W skład delegacji weszli: Krzysztof Duniewski, prezydent Świdnicy, Andrzej Lepak-Przybyłowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej, a zarazem członek SPiKŚ oraz Edward Szywała, prezes stowarzyszenia.

 

Na spotkaniu prezentowano także katalog firm stowarzyszenia, przygotowany przez firmę Stolgraf. Były wicewojewoda wałbrzyski Jerzy Ignaszak wyróżniony został honorowym członkostwem w organizacji. Otrzymał znaczek klubowy oraz krawat.

 

W trakcie rozmowy z głównym bohaterem wieczoru, Tadeuszem Syryjczykiem, z ust gościa padły takie między innymi słowa: „Różne czynniki koalicji rządowej wypowiadają się na temat prywatyzacji, Moim zdaniem prywatyzacja jest przedsięwzięciem tak już sprawdzonym przez inne kraje, które chcą wejść na drogę wzrostu, że nie istniej tu problem, czy one będzie czy nie. Ona musi być. Jest to dla nas koniecznością.”

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014