Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Czternaste młodzieży zmagania z historią

 

7 czerwca, w sali reprezentacyjnej Biblioteki Miejskiej w Świdnicy przedstawiciele ośmiu świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zasiedli, by po raz kolejny zmierzyć się z pytaniami z wiedzy o Świdnicy. Nasze Stowarzyszenie zawsze chętnie wspiera lokalne inicjatywy – szczególnie te kierowane do młodzieży. Właśnie dlatego przed laty było inicjatorem, a dziś jest organizatorem tego konkursu. W tegorocznej edycji po najważniejsze laury sięgnął uczeń Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic – Jakub Bukowiec.

Tremy nie było

Tegoroczna edycja może poszczycić się udziałem 8 szkół, w gronie których znalazły się zarówno gimnazja jak i licea czy szkoły zawodowe oraz technika. Test, z którym musieli zmierzyć się uczniowie liczył 45, starannie przygotowanych i wyselekcjonowanych przez zespół Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, pytań. Po skończonych zmaganiach z historią uczestnicy aktywnie oczekiwali na wyniki spacerując po mieście wraz przewodnikiem pasjonatem – Mariuszem Barcickim. Ukoronowaniem dnia było przyznanie nagród oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów uczestnictwa w siedzibie Muzeum Dawnego Kupiectwa. –Bądźcie dumni, że urodziliście się w tak pięknym mieście. Ze Świdnicy pochodzą naprawdę wielcy i utalentowani ludzie, a wy jesteście Świdniczanami z krwi i kości- mówił Mariusz Barcicki w sali muzeum i podkreślał, że wielką wiedzę oraz ogromny potencjał uczestników konkursu widać było już podczas rozmów z nimi. Nic dziwnego – Szymon Brzozowski, jeden z reprezentantów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 zdradził, że choć dopiero pierwszy raz bierze udział w konkursie „Świdnica moje miasto”, to jednak przygotowywał się do niego bardzo starannie wertując stare przewodniki, szukając informacji na stronach internetowych oraz oczywiście ucząc się z materiałów przygotowanych przez organizatorów.

Biblioteka Miejska w Świdnicy

Wiedza procentuje

Młodzi pasjonaci historii z powodzeniem mogą być nazywani dumą naszego miasta, ponieważ o jego dziejach i tradycjach wiedzą naprawdę wiele. To właśnie rolę niezwykle długiej tradycji Świdnicy wspominała jej prezydent – Beata Moskal-Słaniewska, gdy życzyła uczestnikom powodzenia. Podziękowała także Stowarzyszeniu Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich za owocną współpracę przy tworzeniu wydarzenia tak ważnego dla lokalnej społeczności. –Zawsze podkreślamy, że cieszy nas wspólna działalność z jednostkami samorządowymi miasta, szczególnie jeżeli chodzi o inicjatywy kierowane do młodych mieszkańców, takie jak ta. Zwłaszcza, że wiedza o miejscu, w którym się urodziliśmy i mieszkamy będzie procentować- zaznacza Andrzej Panas, prezes Stowarzyszenia.

Andrzej Panas, Prezes SPIKŚ

Hola España!

Miejsca na podium zajęli kolejno: Michał Pfanhauser z Drugiego Liceum, Kasprowiczanka Roksana Grodowska oraz – na najwyższym stopniu – gimnazjalista Jakub Bukowiec. Jakub w nagrodę odwiedzi jedną z europejskich stolic. –Jako współfundatorzy zawsze staramy się, żeby nagrody były dla uczniów jak najbardziej atrakcyjne. W tym roku zwycięzca pojedzie do Madrytu, zaś drugie i trzecie miejsce chcieliśmy nagrodzić sprzętem fotograficznym i muzycznym. Warto premiować młodych, zaangażowanych w lokalne działania oraz imprezy o lokalnym charakterze ludzi, bo to oni w przyszłości będą z nami współpracować, tworzyć rzeczywistość miasta- tłumaczy Andrzej Panas i dodaje –nie mogłoby być z resztą inaczej, skoro to osoba z naszego Stowarzyszenia, pan Wiesław Duduś, była pomysłodawcą konkursu z wiedzy historycznej o Świdnicy. Teraz co roku kontynuujemy jego pomysł i liczymy na więcej. 

 

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014