Estetyka, ale i potencjał użytkowy sprawiają, że drewno jest absolutnie wyjątkowym materiałem. Wdzięczny w obróbce, w rękach rzemieślników i pasjonatów, daje okazję do tworzenia niesamowitych projektów. Przekonali się o tym członkowie SPIKS’u na kolejnym Pikniku Technologicznym. Tym razem przedsiębiorcy mieli okazję poznać – najbardziej awangardowe czy po prostu klasyczne – drewniane, ale nie tylko, realizacje z rodzinnej Pracowni Panas – prezesa SPIKS’u Andrzeja Panasa oraz członka SPIKS’u Marka Panasa.
Spotkania z cyklu „Piknik Technologiczny” to już tradycja. Ich niezmiennym celem jest przedstawienie działalności firm z naszego regionu. Inicjatywę powołało do życia Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich i to właśnie jej członkowie zarówno prezentują swoje firmy, jak i biorą w nich udział.
Mierzące nawet 6 metrów drewniane panele, ekskluzywne schody na indywidualne zamówienie czy stylowe meble wpasowane w przestrzeń wnętrza? Tym razem drogę tworzenia własnego biznesu – od pomysłu, przez realizację projektów i proces ich powstawania, po sukces ugruntowany pozycją na rynku i nagrodami – zaprezentowali właściciele rodzinnej Pracowni Panas – prezes firmy, jego inżynier i projektant Andrzej Panas, a także zajmujący się kontrolą i nadzorem, technolog produkcji i technik drewna – Marek Panas.
Jak powstają najbardziej fantazyjne drewniane realizacje? Skąd pozyskiwany jest odpowiedni materiał? Jakie są właściwości i zastosowanie poszczególnych gatunków drewna? Jakie cuda można z nich wyczarować? W swej prezentacji z pasją opowiadał o historii firmy, pokoleniowym zamiłowaniu do stolarstwa, pracy w 15 gatunkach drzew, łączeniu drewna z innymi surowcami i pięknie konstrukcji – Andrzej Panas.
Pracownia powstała w 2003 roku. Założyli ją bracia – Andrzej i Marek Panas, którzy kontynuowali rodzinną tradycję, zapoczątkowaną przez ich dziadka, stolarza na kresach i w Polsce. Wsłuchując się w potrzeby klientów i spełniając marzenia o stylowych, oryginalnych wnętrzach wypełnionych ponadczasowym drewnem, stopniowo rozwijali działalność. I tak w 2016 roku firma planowała już przeniesienie do nowej siedzibie w Strzelcach. Powstał nowoczesny budynek, w którym możliwe było nie tylko przeprowadzenie całego procesu produkcji najbardziej wymagających konstrukcji, ale też ich prezentację w przestronnych wnętrzach obiektu.
To właśnie znajdującą się w Strzelcach halę produkcyjną oraz salon mieli okazję zwiedzać właściciele lokalnych firm. W trakcie wizyty studyjnej poznali samo funkcjonowanie pracowni, ale też najciekawsze jej projekty. Klasyczne, rzeźbione, artystyczne czy może nowoczesne i awangardowe w oryginalny sposób łączące różne surowce jak szkło, metal i beton? Style, w jakich powstają schody, ale też meble mają spełniać marzenia klientów i idealnie wpasować się w przestrzeń mieszkań i domów. Firma zajmuje się również tworzeniem drzwi, paneli czy podłóg także na ogrzewanie podłogowe.
Jaka jest dziś, po tych 16 latach działalności, Pracownia Panas? Nieustannie stawia na jakość, która stała się jednym z czynników sukcesu firmy. Skupia też zespół prawdziwych pasjonatów i rzemieślników pracy w drewnie. Powstałe zaś spod ich ręki projekty – to dopracowane w każdym detalu konstrukcyjne cuda – doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Niemczech, Anglii czy Holandii.
/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Tomasz Karpiński/