Świdnica, 11 czerwca 2024 roku – zabytkowe wnętrza Muzeum Dawnego Kupiectwa po raz kolejny stały się przestrzenią spotkania młodzieży z lokalną historią, tradycją i dziedzictwem kulturowym. Właśnie tam odbył się Jubileuszowy XVIII Konkurs Historyczny, którego tegoroczna odsłona przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Aż 41 uczniów, reprezentujących 14 zespołów ze świdnickich szkół podstawowych i średnich, zmierzyło się z wymagającym testem wiedzy, potwierdzając, że historia Świdnicy to temat bliski młodemu pokoleniu mieszkańców.
Organizatorami wydarzenia niezmiennie pozostają Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich (SPIKS) oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa – instytucje od lat zaangażowane w popularyzację wiedzy o lokalnych dziejach. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej.
Historia Świdnicy żywa wśród młodzieży
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „25-lecie przywrócenia historycznego herbu Świdnicy oraz historia samorządu w Świdnicy od średniowiecza po dzień dzisiejszy” – tematyka nieprzypadkowa, bowiem symbolika miejska i tradycje samorządowe są nierozerwalnie związane z tożsamością miasta.
Uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w konkursie, musieli wykazać się nie tylko znajomością faktów, dat i postaci historycznych, ale również zrozumieniem ciągłości lokalnych instytucji i znaczenia przemian ustrojowych, jakie Świdnica przechodziła przez stulecia. Zadanie nie należało do łatwych – przygotowany przez organizatorów test zawierał 45 pytań obejmujących szeroki zakres tematyczny. Tegoroczna frekwencja pokazała, że młodzież nie tylko nie boi się trudnych pytań, ale przede wszystkim jest głodna wiedzy o swoim mieście.
Laureaci indywidualni i zespołowi – młodzi ambasadorzy historii
W kategorii indywidualnej bezkonkurencyjna okazała się Maja Marks z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, która po raz kolejny sięgnęła po najwyższe wyróżnienie – Grand Prix konkursu. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Żołnierek, również z I LO, natomiast trzecie miejsce zdobyła Maja Sikora z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha.
W klasyfikacji zespołowej również dominowało I Liceum Ogólnokształcące, którego drużyna – prowadzona przez opiekuna Patrycjusza Malickiego – uzyskała najwyższy łączny wynik. Drugie miejsce przypadło Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. Ks. Prałata Dionizego Barana, pod opieką Barbary Kędzierskiej, a trzecie – Zespołowi Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego, pod kierunkiem Heleny Kosmali.
Jury, tradycja i wysoki poziom merytoryczny
Oceny prac konkursowych podjęło się doświadczone jury, w skład którego weszli:
- dr Dobiesław Karst – dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa,
- Andrzej Deska – specjalista z Działu Naukowo-Oświatowego muzeum,
- Leszek Mazurek – przedstawiciel Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
Wszyscy członkowie komisji zgodnie podkreślali wysoki poziom przygotowania uczestników i ich zaangażowanie. W trakcie wydarzenia panowała atmosfera skupienia, ale również zdrowej rywalizacji i młodzieńczej ciekawości. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się z udziałem Prezydent Miasta Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz organizatorów, co podkreśliło wagę i rangę konkursu w kalendarzu miejskich wydarzeń edukacyjnych.
Edukacja regionalna – inwestycja w przyszłość
Konkurs, organizowany nieprzerwanie od osiemnastu lat, nie tylko rozwija zainteresowania uczniów, ale także wzmacnia ich więź z miastem. To właśnie takie inicjatywy przyczyniają się do kształtowania lokalnej tożsamości, dumy z dziedzictwa i rozumienia, że historia to nie tylko przeszłość – to także fundament przyszłości.
Zaobserwować można, jak z roku na rok konkurs się rozwija, a młodzież z coraz większym zaangażowaniem podchodzi do tematu, co potwierdza sens takich działań i zachęca do kontynuowania tej ważnej inicjatywy.
/SPIKS/
/Źródło informacji i danych: Radio Sudety 24 – „Rekordowa frekwencja uczestników w konkursie wiedzy o historii Świdnicy”/
/Źródło zdjęć: Profil Facebook Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy – zobacz galerię zdjęć z wydarzenia/