Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Kamień węgielny

21 września uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę kompleksu obiektów handlowo-usługowych i rekreacyjno-sportowych przy ulicy Sikorskiego. Inwestor – Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane CONDIX z Poznania trzy i pół roku od zakupienia gruntów od miasta mógł rozpocząć inwestycję.

 

Wmurowanie kamienia węgielnego i rozpoczęcie budowy pawilonu handlowego – hipermarketu TESCO – zakończyło trwający przez wiele miesięcy spór pomiędzy inwestorem a władzami miasta. Przypomnijmy – w 2000 roku CONDIX kupił od gminy miejskiej Świdnica około 9,5 ha gruntów za cenę blisko 4 milionów złotych. Teren ten nie miał jednak stosownych uwarunkowań w obowiązującym wówczas planie zagospodarowania przestrzennego. Dopiero jego zmiana przez Radę Miejską gwarantowała możliwość rozpoczęcia budowy obiektów handlowych w tym rejonie.

 

Miasto nie wywiązało się z ujętego w akcie notarialnym terminu. Umowa wymagała renegocjacji i ustalenia nowych warunków. W międzyczasie wygasły umowy z ewentualnymi operatorami obiektów w kompleksie, w tym z firma Kaufland, która planowała uruchomienie w Świdnicy hipermarketu.

Do podpisania aneksu i ustalenia nowych warunków doszło na początku tego roku i dopiero w tym momencie rozpocząć można było procedury, związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń.

 

 


W uroczystości, która rozpoczęła się na placu budowy, uczestniczył wicewojewoda Ryszard Lacher, przedstawiciele władz miasta i powiatu, urzędnicy, reprezentanci pierwszego operatora w kompleksie – firmy TESCO i inni zaproszeni goście. O historii inwestycji mówił Jarosław Dudkiewicz, dyrektor ds. produkcji firmy CONDIX. Słowa optymizmu usłyszeć można było z ust prezydenta Wojciecha Murdzka oraz przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Wierzęcia, który stwierdził, że pomyślne zakończenie inwestycji jest życzeniem wielu świdniczan.

 

Plac budowy poświęcił ksiądz dziekan, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski Kazimierz Jandziszak. Przed modlitwą przypomniał on, że kompleks będzie służył ludziom, ale ludzie też będą tu pracować. Apelował zatem do przyszłych pracodawców o godne traktowanie pracowników i promowanie „kapitalizmu z ludzką twarzą”, który nie narusza godności innych ludzi.

 

Treść najważniejszego tego dnia dokumentu odczytał Jarosław Dudkiewicz. Pod aktem erekcyjnym swoje podpisy złożyli:

  • wicewojewoda Ryszard Lacher,

     

  • Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Krzysztof Wierzęć,
  • Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, dyrektor TESCO Piotr Chiniewicz,
  • Przedstawiciel grupy projektantów inż. Paweł Kaszub
  • Właściciel firmy CONDIX, dyrektor generalny Krzysztof Raczek.

Po złożeniu podpisów pod aktem dokonano wmurowania, które fachowym okiem nadzorował kierownik budowy inż. Paweł Kożuch. W specjalnej tulei akt znalazł swoje miejsce w fundamencie postumentu przy wjeździe na teren inwestycji.

Hipermarket TESCO oddany zostanie do użytku 9 grudnia 2004 roku, zaledwie po 109 dniach inwestycji. Przy nim powstanie w tym samym czasie galeria handlowa dla kupców z rejonu swidnicy. W dalszym etapie zbudowany będzie market budowlano-ogrodniczy. Kolejna faza to hotel oraz kompleks rekreacyno-sportowy, z salą kinową i kortami tenisowymi. Na realizacje całości przedsięwzięcia CONDIX ma czas do 2007 roku.

 

W I etapie zatrudnienie w kompleksie wyniesie ok. 350 osób. W dalszym – nawet do tysiąca. Tylko TESCO potrzebować będzie blisko 300 pracowników. W tej zaś chwili na placu budowy zatrudnienie znajduje wielu świdniczan, a miejscowe firmy świadczą usługi dla inwestora. Wśród nich jest firma ochroniarska Marconi Jerzego Markiewicza.

 

Po spotkaniu na placu budowy goście zaproszeni zostali na uroczysty obiad w hotelu Piast-Roman, gdzie dokonano prezentacji makiety całego obiektu. Był też czas na bliższe poznanie inwestora z Wielkopolski. W spotkaniu z grona Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich uczestniczyli – prócz Krzysztofa Wierzęcia – Edward Szywała i Leszek Mazurek.


Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014