„Muzyka przekracza granice, muzyka jest wieczna, muzyka łamie dyktatury..” te słowa całe życie towarzyszą Maestro Józefowi Wiłkomirskiemu.
W sobotni wieczór 10 lutego podczas koncertu charytatywnego zorganizowanego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdrój przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich odbyła się ceremonia wręczenia tytułu członka honorowego dla Józefa Wiłkomirskiego. Znaczenie tego faktu wzrasta jeszcze bardziej, kiedy uświadomimy sobie, że doceniamy w ten sposób jednego z największych ambasadorów muzyki klasycznej w naszym regionie.
Wybitna osobowość, człowiek pełen pasji do muzyki, a jednocześnie twórcą oraz pierwszym dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Kariera zawodowa oraz losy osobiste spowodowały, że to właśnie Wałbrzych stał się Jego domem.
Stowarzyszenie nadaje tytuł członka honorowego, który w tradycji stowarzyszenia jest wyrazem uznania i hołdu dla osób szczególnie zasłużonych i godnych czci. Pan Wiłkomirski poprzez swoją twórczość, a także jej znaczenie we współczesnej kulturze muzycznej napawa nas dumą i każe pochylić czoła przed człowiekiem, którego działalność niesie tak wielkie przesłanie. Doceniając ogrom wysiłku, jaki przez wszystkie lata Maestro włożył, by uwrażliwiać ludzi na piękno muzyki poważnej, swoje życie i pracę poświęcając regionowi i ojczyźnie, uhonorowaliśmy Go naszym skromnym tytułem honorowym.
LAUDACJA
Muzyka najwyższą jest mową ludzkości,
łączącą nas z zaświeciem duchów,
wyrażającą wszystkie uczucia,
na które słów nie mamy,
na które przyczyn znaleźć nie możemy.
Muzyka wyraża to, co najbardziej boskiego w sobie mamy.
(Zygmunt Krasiński)
Wielce Szanowny
Honorowy Członku Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich!
Szukając najbardziej właściwych słów apostroficznych dla wyróżnienia Pańskiej Osoby podczas dzisiejszej podniosłej uroczystości, natrafia się na wyraźny opór materii językowej, zbyt mało pojemnej, by objąć swoją skromną formą ogrom zasług, które chciałoby się jednym tchem wyeksponować. Nie wystarczy bowiem powiedzieć: wiolonczelista, kompozytor, dyrygent – trzeba zaraz dodać: maestro, mistrz i autorytet, nie wystarczy stwierdzić: dyrektor – trzeba zaraz uzupełnić: ale przecież równocześnie wspaniały prelegent, wrażliwy pedagog oraz działacz społeczny i kulturowy, nie wystarczy wreszcie przypomnieć: interesujący publicysta i nowelista – ale należy zaraz dodać: otwarty na świat i ludzi, a przy tym skromny tym rodzajem wyciszenia wewnętrznego, które charakteryzuje osoby najwybitniejsze.
W jednym z wywiadów Maestro mówi o sobie: Ty jesteś od tego, żeby ludziom dawać muzykę, bo ludzie tej muzyki potrzebują. Z takiego właśnie przekonania zrodziła się inicjatywa powołania w Wałbrzychu Filharmonii Sudeckiej, której funkcjonowanie za dyrekcji Pana Józefa Wiłkomirskiego znacznie ożywiło środowisko lokalne.
A przecież mówimy o muzyku i kompozytorze – obywatelu świata, który występował w 22 krajach, dał około 1.600 koncertów, który za pulpitem dyrygenckim spędził ponad 55 lat, dyrygował we wszystkich filharmoniach w Polsce, jak również w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Operze Wrocławskiej, który współpracował z polskim radiem i z telewizją, także z prasą muzyczną, publikując ponad 300 artykułów.
Z tej wysokiej perspektywy z pewnością wyraziściej jawią się potrzeby
środowiska lokalnego, stąd wielkie zaangażowanie Mistrza w upowszechnianie kultury muzycznej w naszym regionie i tak cenna inicjatywa, by od 1997 roku prowadzić z Klubem Rotary Świdnica – Wałbrzych Bożonarodzeniowe Koncerty Rotariańskie, które cieszyły się zawsze dużą popularnością.
Od dwóch lat SPIKS przejęło, Mistrzu, wspólnie z Tobą prowadzenie tej wspaniałej inicjatywy i upowszechniania kultury również wśród przedsiębiorców.
Niech mi wolno będzie w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia
Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich podziękować Panu, Maestro, za ogromny potencjał artystyczny i dydaktyczny, z talentem przekształcany w konkretne twórcze inicjatywy. Gratulując serdecznie wspaniałego dorobku, pragniemy powitać Pana w szacownym gronie wybitnych osobowości, już obdarowanych przez nasze Stowarzyszenie godnością Członka Honorowego. Niech nadany dziś tytuł będzie dowodem głębokiego uznania dla ogromu Pańskiego dzieła oraz wyrazem wdzięczności za nie.
Optime Tibi eveniant omnia! [Niech Ci się wszystko, co najlepsze, zdarzy!]
Świdnica, 10 lutego 2018 r.