Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Najzdolniejsi młodzi muzycy nagrodzeni stypendiami [ZDJĘCIA]

Muzyka jest ich największą pasją. Są niezwykle utalentowani i już mimo tak młodego wieku mogą pochwalić się osiągnięciami. Nadal szlifują swój warsztat, ale w przyszłości mogą stać się wspaniałymi reprezentantami Świdnicy i Wałbrzycha. Ich naukę i rozwój mają wspomóc stypendia, jakie otrzymali z programu „Zostań Wirtuozem”, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Gala rozdania nagród i wyróżnień odbyła się w środę, 15 maja w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej.

Gala Zostań Wirtuozem, 15.05.2019 (15)

Prawie 30 lat temu przedsiębiorcy, kupcy, właściciele firm ze Świdnicy i okolic stowarzyszyli się po to, aby razem sobie pomagać, a także by wspierać lokalne otoczenie. Tego przejawem jest właśnie druga już edycja programu „Zostań Wirtuozem” – wyjaśniał prowadzący uroczystość Krzysztof Habowski, świdnicki przedsiębiorca, prezes RST i przedstawiciel SPIKS.

Patronat honorowy nad konkursem objęli – prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – Muzyka wymaga cierpliwości. To wielogodzinne i żmudne ćwiczenia. Potem jednak, gdy osiągniecie sprawność placów, możecie z muzyką popłynąć. Życzę wam, by muzyka była obecna w waszym życiu zawsze. Jeśli nawet nie wszyscy zostaną zawodowcami, to kochajcie muzykę po kres waszych dni, zarażajcie nią innych i nieście nią przekaz. Jest dosyć już spowszedniałe powiedzenie, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Oby w naszym życiu tej muzyki było jak najwięcej, bo przez to i nasze obyczaje będą łagodniejsze – mówiła obecna na gali prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się m.in. wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, Małgorzata Wiłkomirska, muzyk, nauczycielka i wieloletni pracownik Filharmonii Sudeckiej, menadżer artystyczny oraz radna Rady Miejskiej w Wałbrzychu, posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa, wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń, prezes honorowy SPiKS Edward Szywała, dyrektorzy i wychowawcy ze szkół muzycznych i innych placówek artystycznych, rodzice młodych muzyków, członkowie SPiKS, a także samorządowcy.

Do drugiej edycji konkursu zgłoszonych zostało 16 uczniów ze szkół muzycznych i organizacji ze Świdnicy oraz z Wałbrzycha. Spośród nich Kapituła Honorowa wyłoniła 7 laureatów. – Wybór spośród kandydatów był trudny. Wszyscy są utalentowani i mają – mimo młodego wieku – różne, często imponujące osiągnięcia. Biorą udział w konkursach muzycznych o zasięgu i lokalnym i krajowym. Są ich laureatami. Tak więc wszystkim należy się wyróżnienie – podkreśliła przewodnicząca komisji Małgorzata Wiłkomirska.

W skład Kapituły Honorowej weszli także – Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy, Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha, posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Krystian Kiełb, kompozytor, teoretyk i pedagog, profesor sztuk muzycznych, wieloletni rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Beata Bartko–Kozieł, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy, Krzysztof Brenk, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu, a także członek SPiKS Krzysztof Habowski oraz (gościnnie) prezes SPiKS Andrzej Panas.

Jesteście zdolnymi, młodymi ludźmi i z przyjemnością braliśmy udział w obradach, a wręcz kłóciliśmy się w ich trakcie. Było ciężko dokonać tego wyboru, ale tym bardziej cieszę się, że możemy w ten sposób pomóc, także rodzicom, bo wiemy ile wymaga to cierpliwości i determinacji również z ich strony. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczyniają się do tego, że takie stypendia mogą być fundowane – stwierdziła wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.

Laureatami konkursu zostali:
1) Stanisław Fedoruk – waltornia
2) Jakub Moneta – organy
3) Lilianna Kozłowska – fortepian
4) Emilia Piksa – flet
5) Katarzyna Wójcicka – gitara
6) Miłosz Nowakowski – wiolonczela
7) Oliwia Walicka– wokal

Młodzi świdniczanie i wałbrzyszanie otrzymali jednorazowe stypendia o wartości 1000 zł. Środki na ten cel to dochód ze sprzedaży biletów na ubiegłorocznym charytatywnym Koncercie Bożonarodzeniowym, jaki miał miejsce w odnowionej Filharmonii Sudeckiej. W tym roku to wyjątkowe muzyczne wydarzenie zaplanowane zostało na 14 grudnia.

Przyznano także specjalną nagrodę w wysokości 500 zł, którą po raz kolejny ufundowała posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Trafiła ona do uzdolnionej i niezwykle aktywnej społecznie gitarzystki Katarzyny Wójcickiej. Wręczono także wyróżnienia pozostałym adeptom sztuki muzycznej. Otrzymali je – Radosław Teuerle, Aleksandra Pająk, Piotr Matejuk, Maksymilian Komenda, Klaudia Kaczmarska, Małgorzata Kuś, Paweł Kozłowski, Inga Panfil i Karolina Koch. Zwieńczeniem uroczystej gali był koncert, podczas którego wyróżnieni i nagrodzeni zaprezentowali swoje wspaniałe talenty muzyczne.

/Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich/
/Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowicka/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014