Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Przygotowania do wielkiego jubileuszu SPiKŚ

Wielkie osobistości ze świata polityki i nie tylko zawitają do Świdnicy już w kwietniu przyszłego roku. Wśród gości będą między innymi były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, a także ludzie mediów, jak Adam Michnik, nauki, jak prof. Leszek Balcerowicz i prof. Jan Miodek czy kultury, jak znany aktor Emilian Kamiński. Co ściągnie ich do Świdnicy, i to wszystkich jednego dnia? Dwudzieste urodziny Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Zaplanowano je dokładnie na 10 kwietnia 2010 roku. – Zapraszamy tak znane postacie, bo chcemy, by nasze święto było znaczącym wydarzeniem w życiu miasta – tłumaczy Edward Szywała, prezes SPiKŚ. – Nie jest to bynajmniej przejaw jakiejś megalomanii z naszej strony. Po prostu te osobistości to przyszli laureaci nagród, które przy okazji naszych kolejnych jubileuszów wręczamy. Wśród nagród będzie też nowa, zupełnie oryginalna, którą przedsiębiorcy zdecydowali się nazwać Diamenty Wolności ’89. – Chcemy nią uhonorować osoby, które dla naszego kraju uczyniły bardzo wiele, zarówno jeśli chodzi o sprawy polityczne, jak gospodarcze. I to nie tylko w 1989 roku, jak mogłaby sugerować nazwa nagrody, ale także w ciągu minionego dwudziestolecia – dodaje.

Skąd pomysł takiej nagrody? Zaczęło się od apelu do parlamentarzystów, który w czerwcu tego roku, tuż po 20 rocznicy pierwszych wolnych wyborów wystosowało stowarzyszenie. Jego członkowie piszą w nim, że 4 czerwca 1989 roku zaczęła się wolna i demokratyczna Polska i że był to początek czegoś dla nich najważniejszego – reform gospodarczych, dzięki którym mogli rozwinąć swoje biznesy. Rok później niespełna rok po tej dacie powstało świdnickie stowarzyszenie. Tę właśnie rocznicę jego członkowie i ich goście będą obchodzić 10 kwietnia przyszłego roku, wręczając przy okazji doroczne Statuetki Przedsiębiorczości, nagrody Wiecznego Pióra, tytuły Członka Honorowego SPiKŚ oraz właśnie Diamenty Wolności ’89.

Już od lipca trwają przygotowania do tej wielkiej uroczystości. Raz w miesiącu spotykają się członkowie Komitetu Honorowego Obchodów 20-lecia SPiKŚ, a prezes Edward Szywała osobiście zaprasza znamienitych gości. We wrześniu odwiedził w Warszawie m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jednego z kandydatów do Diamentu Wolności ’98. – Prezydent przyjął zaproszenie i ucieszył się, że znów po latach będzie mógł odwiedzić Świdnicę – mówi Edward Szywała. – Jego obecność jest dla nas bardzo ważna. Nie ma przecież wątpliwości, że czasy jego prezydentury były dla Polski i polskiej gospodarki niezwykle ważne.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014