Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii przyznawania Statuetek – od tego roku Statuetek SPiKŚ – przyznawano wyróżnienia w kategorii „przedsiębiorca – społecznik”. Niełatwo ocenić było nominowanych kandydatów, gdyż każdy z nich w swoim środowisku robi rzeczy wspaniałe, angażując w to własny czas i środki. Pierwszym laureatem statuetki został Stanisław Gabryś.
Prócz niego w gronie nominowanych znaleźli się Jerzy Franckiewicz, wielokrotnie wyróżniany za pomoc dzieciom, laureat między innymi Orderu Uśmiechu, a także Piotr Snopczyński, inicjator i organizator Dni Gór.
Stanisław Gabryś przed laty założył i do dziś prowadzi Muzeum Broni i Militariów. To pierwsze tego typu prywatne muzeum w Polsce, którego zbiory cenione są nie tylko w Polsce. Stworzył niesamowity zbiór eksponatów – broni, sprzętu bojowego, orderów, mundurów, dokumentów i innych przedmiotów, które gdyby nie on, prawdopodobnie zniknęłyby bezpowrotnie. Stanisław Gabryś dziś już wraz z synem Sławomirem skrupulatnie zbiera wszystkie pamiątki przeszłości. Jego eksponaty często na przykład „grają” w filmach, gdyż stanowią niepowtarzalne unikaty. Coraz częściej do zbiorów Muzeum Broni i Militariów trafiają dary, przekazane przez rodziny bohaterów II wojny światowej. Argumentacja jest prosta – tu liczyć mogą na należytą ekspozycję i na to, że docierać będą mogli do pamiątek przeszłości inni. Witoszowskie muzeum to wspaniała lekcja historii dla młodych ludzi, a świetna przygoda dla miłośników militariów.
Wszystko to, co już dziś stanowi tak wspaniały zbiór, powstało i rwa dzięki olbrzymiej pasji i pracowitości właściciela, jego determinacji i umiejętności zarażania swoim entuzjazmem.