Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Winnica Silesian, Wistal i WołoWina nagrodzeni „Świdnickimi Gryfami”. Andrzej Panas „Wybitną osobowością 2020” [ZDJĘCIA]

Tegoroczna Gala Przedsiębiorczości obfitowała w nagrody dla członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Statuetki „Świdnickiego Gryfa” odebrali Jarosław Mazurek, założyciel Winnicy Silesian, Marek i Małgorzata Wotyla, prowadzący rodzinną firmę Wistal, a także Edyta Zych-Kot, obecnie współtworząca restaurację WołoWina, która stanowi rodzinną firmę Jerzego Skoniecznego. Zaszczytnym tytułem „Wybitnej osobowości 2020” został wyróżniony natomiast prezes SPIKS Andrzej Panas, współwłaściciel i prezes Pracowni Panas. Z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem uroczystość odbyła się przy zachowaniu szczególnych restrykcji sanitarnych i ograniczonym udziale gości.

To osoba skromna i serdeczna, ale też niezwykła, jeśli chodzi o działalność społeczną – stwierdziła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, w trakcie przyznawania nagrody specjalnej Andrzejowi Panasowi. W krótkim przemówieniu przedstawiła historię firmy PANAS – Ekskluzywne Schody i Podłogi z siedzibą w Strzelcach oraz zaangażowanie w Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. – Stowarzyszenie jest jednym z aktywniejszych organizacji, działających we współpracy z miastem oraz z innymi organizacjami biznesowymi i pozarządowymi. Jest też inspiratorem wielu działań, jak chociażby programu, którym chwalimy się w całej Polsce – „Zostańcie z Nami”, zainicjowanego przez przedsiębiorców, stowarzyszenie i laureata – dodała prezydent.

Przedsiębiorca, prezes SPIKS’u od trzech kadencji oraz pasjonat biegania odebrał statuetkę i tytuł „Wybitnej osobowości 2020”. – Gdy osiągnie się pewien sukces biznesowy, zastanawiamy się co dalej. Możemy powiększać swoje przedsiębiorstwa lub też przekazać swoje doświadczenie innym – mówił Andrzej Panas. – Jestem bardzo dumny, że mogę dla was pracować i pomagać – podziękował za docenienie działalności i obiecał nadal wspierać miasto i lokalną społeczność.

Na uroczystości przedstawiono nominowanych i laureatów do Świdnickiego Gryfa 2020, których wybierała kapituła konkursowa, składająca się z przedstawicieli władz miasta, organizacji okołobiznesowych, w tym prezesa SPIKS’u oraz przedsiębiorców nagrodzonych w ubiegłym roku. Statuetki przyznano w pięciu głównych kategoriach, w tym pierwsze dwie nagrody otrzymali właściciele firm zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Statuetkę dostała również firma rodzinna członka-seniora świdnickiej organizacji biznesowej w kategorii „Dobre Smaki”. Laureatami zostali:

  • W KATEGORII – SUDECKI PRODUKT REGIONALNY

Wina z Winnicy Silesian – Jarosław Mazurek – Bagieniec 20 – z 11 hektarowej winnicy położonej w sercu Dolnego Śląska, zaledwie 5 km od Świdnicy. Nazwa winnicy podkreśla głębokie korzenie ziemi dolnośląskiej w produkcji wina, jak również to, że rodzina właścicieli zajmuje się hodowlą koni już od pięciu pokoleń, a po wojnie stadnina została odbudowana tylko dzięki zakupowi sześciu klaczy rasy śląskiej (łac. Silesian). Winnica położona jest na południowo-zachodnim stoku, gdzie dominuje terroir granitowe – mające swoje odzwierciedlenie w mineralności i „chrupkości” win z Winnicy Silesian. Chociaż jej debiut nastąpił zaledwie rok temu, ma na swym koncie szereg poważnych tytułów, nagród, medali i wyróżnień za swe wina.

  • W KATEGORII – LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

WISTAL Czesław Wojtyla i Wspólnicy sp. jawna – Świdnica, ul. Mikołaja Kopernika 1 – to przedsiębiorstwo rodzinne działające na dolnośląskim rynku stalowym od 1991 roku. Asortymentem oferowanym przez firmę są wszelkiego rodzaju wyroby hutnicze. Obecnie firma zatrudnia 18 osób. Kadra pracuje w firmie od wielu lat, niektórzy od jej założenia, warto to wyraźnie zaakcentować. Jako przedsiębiorstwo – „WISTAL” jest jednym z kluczowych dostawców wyrobów hutniczych w regionie, cenionym za jakość dostaw, zarówno pod względem logistycznym, jak i towarowym. Atuty firmy „WISTAL” : własna baza magazynowa, profesjonalna załoga, duży rynek zbytu, indywidualna wycena, organizacja transportu, najwyższa jakość.

  • W KATEGORII – LIDER MIKROPRZEDSIĘBIORCZOŚCI

KORTAS Agnieszka Kortas – Świdnica, ul. Spółdzielcza 2/A – autorska, niezależna marka odzieżowa, stworzona od podstaw w styczniu 2011 roku przez technologa odzieży Agę Kortas. Firma z wielką starannością dba, aby cały cykl produkcji – projektowanie, konstrukcja i szwalnia oraz dystrybucja stacjonarna i online, znajdowały się w Świdnicy. Zatrudnia lokalnych rzemieślników, posiada pełną kontrolę nad wysoką jakością produkcji i produktów, ogranicza też koszty transportu, w trosce o ekologię i zrównoważony rozwój. Od lat wspiera znane świdnickie festiwale: Festiwal Bachowski oraz Festiwal filmowy SPEKTRUM, z chęcią angażuje się i tworzy inicjatywy społeczne, w 2017 roku została wyróżniona tytułem „Mecenasa kultury”. Działania firmy i unikatowy, minimalistyczny charakter marki zostały docenione przez odbiorców w Polsce i na świecie, również w postaci nominacji do Gryfów w kategorii „Dynamiczny rozwój firmy” w roku 2016.

  • W KATEGORII – ZDROWIE I URODA

NAILS SPA Paweł Giera – Świdnica ul. Budowlana 1 – Dłonie są wizytówką kobiety, dlatego należy o nie systematycznie dbać. W pielęgnacji i stylizacji paznokci świdniczanek pomaga pełen pasji i talentu Paweł Giera, który tworzy małe dzieła sztuki. Swoją przygodę ze stylizacją paznokci zaczął już w liceum. Zawsze interesował się sztuką – malował, tworzył różne formy przestrzenne. Te zdolności pozwoliły mu na pracę, która jest dziś jego pasją. Dwa i pół roku temu podjął decyzję o otwarciu własnego salon „Nails Spa Paweł Giera”. Stworzył przyjazne miejsce w którym klientki czują się po prostu dobrze. Inspiracje czerpie ze wszystkiego, co go otacza – natchnieniem jest dla niego przyroda i ludzie. Od trzech lat współpracuje z piosenkarką Cleo. Przy niej, jak mówi – może pozwolić sobie na największe szaleństwo. Pracowali wspólnie między innymi nad stylizacjami przy teledyskach oraz przy sesji do najnowszej płyty Cleo.

  • W KATEGORII – DOBRE SMAKI

Skarpa sp. z o.o. – Świdnica, ul. Wrocławska 1 – prowadząca restaurację WołoWina. Jak sama nazwa wskazuje można tu zjeść najlepszego steka wołowego oraz wypić lampkę wspaniałego wina. Właścicielki restauracji bazują wyłącznie na produktach najlepszej jakości i wszystko począwszy od pieczywa powstaje w ich kuchni. Nazwa restauracji nie oznacza jednak, że serwowane są tam wyłącznie dania z wołowiny. W karcie widnieją potrawy z różnych stron świata. Na stole mogą zagościć również owoce morza, ryby i pasty. Jest to firma z 20 letnią, rodzinną tradycją.

Na XVI. edycji wydarzenia wręczono także dyplomy dla „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Do grona małych świdnickich firm, mogących się pochwalić wieloletnią działalnością gospodarczą dołączyli – Ewa Durał, prowadzącą zakład zegarmistrzowski przy ul. Długiej 1 oraz nieobecna podczas wydarzenia Krystyna Popkowska, właścicielka sklepu AGD w Rynku nr 2.

Nagrodzona została również organizacja pozarządowa. Wyróżnienie otrzymała istniejąca już od 5 lat Świdnicka Grupa Biegowa, założona przez Sylwię i Jacka Gołębiewskich. Stowarzyszenie, do której należy ponad 60 osób, organizuje zarówno treningi, jak i wydarzenia biegowe, a także reprezentuje miasto na licznych imprezach sportowych.

Podczas uroczystości tradycyjnie ogłoszono też laureata kategorii „Najlepsza firma transgraniczna”. Świdnicki Gryf przyznawany także dla czeskiego partnera – związany jest z realizacją projektu „Miasta Trutnov i Świdnica Wspierają Przedsiębiorczość”, który był dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska za lata 2007-2013. Statuetkę otrzymała w tym roku firma JOPO Relax, s. r. o. – prowadząca Ośrodek Wypoczynkowy Dolce oraz Pensjonat Flora w miejscowości Janské Lázně. Całoroczne centrum oferuje aż 150 miejsc noclegowych w domkach oraz rozległe pole campingowe i często gości wycieczki szkolne, imprezy firmowe oraz wesela. Ośrodek posiada również boiska, korty tenisowe, minigolf oraz rozległy zbiornik wodny. W ciągu roku organizuje też własne imprezy – w tym m.in. Wyścig Smoczych Statków czy wydarzenie muzyczne Dolce Fest.

Ponadto zaprezentowana została „Wybitna osobowość pogranicza 2020”. Nobilitację otrzymał František Molik – dyrektor oddziału Krajskiej Hospodarskiej Komory Kralovohradeckiego Kraju w Nachodzie od 2003 roku. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy na rzecz współpracy czesko-polskiej w dziedzinie biznesu i kultury. Od lat aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Niemal codziennie udziela polskim przedsiębiorcom informacji w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Na bieżąco współpracuje z organizacjami otoczenia biznesu, pozyskując partnerów handlowych w Polsce i w Czechach. Był pomysłodawcą i brał udział w wielu polsko – czeskich projektach transgranicznych, w których beneficjentem była również Gmina Miasto Świdnica. W roku 2015 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, kulturalnej i transgranicznej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

XVI. edycja wydarzenia zorganizowana została przez Miasto Świdnica, przy wsparciu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, IgnerHome Sp. z o.o. sp.k. oraz Zakładu Urządzeń Przemysłowych „BADURA” Sp. z o.o. sp.k.. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne.

Tegoroczną Galę Przedsiębiorczości „Świdnicki Gryf” transmitowała ŚWIDNICA rynek z tradycjami.

https://www.facebook.com/SWIDNICArynekztradycjami/videos/955910958233499/?t=6

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Daniel Gębala/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014