Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Zalogowani w przedsiębiorczości. III edycja programu dobiegła końca [ZDJĘCIA]

Uczyli się podstaw przedsiębiorczości i ekonomi, poznawali rynek pracy, spotykali się z liderami lokalnych firm, mieli okazję przekonać się, jak w praktyce działają przedsiębiorstwa i tworzyli własne biznesplany. Zalogowani zakończyli III edycję programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”. Najlepsi z nich w środę, 5 czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy otrzymali nagrody i wyróżniania.

III edycja programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”, 5.06 (49)

III edycja programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica” dobiegła końca. Jego organizatorem jest miasto Świdnica, działające we współpracy z pomysłodawcą, wpierającym przedsięwzięcie finansowo – Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Powiatem Świdnickim. Program skierowany jest w szczególności do uczniów świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do pracy i zamieszkania w Świdnicy i w okolicach oraz dostarczenie wiedzy i praktycznych umiejętności, które mogą im ułatwić realizację planów edukacyjnych i zawodowych.

Efekty są już widoczne. W ciągu trzech lat ponad 2000 uczniów skorzystało z dodatkowych lekcji ekonomii i doradztwa zawodowego. Powstało też kilka klas patronackich m.in. w ZSM i ZSBE. Dzięki programowi młodzi ludzie mają okazję poznać lokalny rynek pracy, ciekawe nowoczesne firmy i potencjalne miejsca zatrudnienia – zauważa wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski.

Inicjatywa zapoczątkowana została przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich i projekt „Zalogowani”, dziś stanowiący główny konkursu i serce programu. – Nasze stowarzyszenie jest inicjatorem wielu przedsięwzięć, poprzez które chcemy promować młode talenty, ale przede wszystkim wspierać dzieci i młodzież w ich rozwoju. Do nich należy właśnie m.in. propagujący przedsiębiorczość program „Zalogowani”, z powodzeniem realizowany w Świdnicy od 2016 r. Projekt ten obejmuje coraz większy zasięg i został też zauważony na arenie ogólnopolskiej – mówi Andrzej Panas, prezes SPiKS.

III edycja programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”, 5.06 (16)

W ramach przedsięwzięcia przez cały rok szkolny młodzież brała udział w – licznych zajęciach z doradztwa zawodowego i coachingu, spotkaniach motywacyjnych z liderami świdnickich firm i osobowościami, lekcjach edukacji obywatelskiej prowadzonych przez prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską czy warsztatach ekonomicznych realizowanych przez wolontariuszy Santander Bank Polska S.A.

Zrealizowane były również działania chociażby Ligii Niezwykłych Umysłów, które skupiają się na edukacji i ćwiczeniach z dziedziny programowania i informatyki. Liga obejmuje młodzież z województwa i spoza regionu, a jej silną reprezentację stanowi świdnicka grupa. W tym roku ligę wygrał Michał Pietrzak z SP 4, który zdobył najwięcej neuronów w Świdnicy. Wśród najzdolniejszych znaleźli się też – Roksana Żyłka (SP 315), Michał Bortkiewicz (SP6), Klaudia Owczarek (SP8), Mateusz Nawrocki (SP2), Dawid Czwojda (SP105) oraz Grzegorz Gałczyński (SP1).

Uczniowie odwiedzali także świdnickie przedsiębiorstwa, w tym Świdnicką Fabrykę Urządzeń Przemysłowych, IMP Comfort, Cloos Polska, Zakład Produkcyjny „Cukrownia Świdnica”, Wagony Świdnica, Promet, Dolmeb, Electrolux i Krasue. Dzięki temu mieli okazję poznać funkcjonowanie lokalnych zakładów pracy od kuchni i dowiedzieć się więcej na tematach charakteru oraz rodzaju produkcji poszczególnych przedsiębiorstw.

III edycja programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”, 5.06 (33)

Uczestnicy zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w grze ekonomicznej, działającej za pomocą aplikacji „Kompas”, która zaprojektowana została przez młody zespół Newbies ze świdnickiej firmy IT – RST Software Masters. W zabawie wzięło udział 105 Zalogowanych z klas ósmych oraz trzecich gimnazjalnych ze wszystkich świdnickich szkół podstawowych, którzy indywidualnie lub w zespołach musieli rozwiązać różne ekonomiczne problemy.

Najlepiej wypadli w grze:
I miejsce – Sonia Styczeń, Milena Chamera, Kornelia Zarębińska, Laura Kochalik, Aleksandra Duniewska, Maja Michalik, Aleksandra Rudownik i Alicja Kania;
II miejscu – Aleksandra Jurkiewicz, Joanna Cichocka, Krystian Dubicki, Wincenty Wensker, Wojciech Bech, Alicja Kostuń, Julian Dąbrowski, Michał Przybylski;
III miejsce – Tomasz Sierzputowski, Adrian Korab, Martyna Konarska, Sandra Pęczar, Miłosz Nowakowski, Jakub Stolarczyk, Aleksandra Bylicka, Martyna Jończyk.

W konkursie głównym „Zalogowani” uczestnicy za swój udział w poszczególnych elementach programu i rozwiązywanie zadań otrzymywali punkty. Najlepsi wzięli udział w ostatnim konkursowym etapie i zaprezentowali własne biznesplany. Wśród w nich nie brakowało ciekawych pomysłów, jak chociażby rozwożenie zakupów na rowerach czy tworzenie uli na dachach budynków w Świdnicy. – Biznesplany były niezwykle dopracowane i rzetelnie przygotowane. Wyróżniały się świeżością i innowacyjności. Wiele z nich można byłoby od razu wdrażać w życie – zauważa Joanna Chorąży, ekspert pro – eksport z Gminnego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

III edycja programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”, 5.06 (48)

Podczas finału tegorocznego programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica” wyróżniono 33 osoby, którym wręczono nagrody pieniężne oraz czytniki e-booka.

Laureatami zostali:
I miejsce (bon o wartości 750 złotych) – Aleksandra Rudownik,
II miejsce (bon o wartości 600 zł) – Julia Czyż,
III miejsce (bon o wartości 500 zł) – Adrian Bętkowski.

Bony o wartości 400 zł trafiły do – Jakuba Stolarczyka, Aleksandry Duniewskiej, Sonii Styczeń, Krystiana Dubickiego, Rafała Wiszniowskiego, Mileny Chamery, Alicji Kanii, Wincentego Wenskera, Aleksandry Bylickiej oraz Matyldy Kozak.

Bony o wartości 300 zł otrzymali – Karina Biedroń, Julia Kruczek, Jakub Lis, Laura Kachalik, Alicja Kostuń, Wojciech Bech, Grzegorz Gałczyński, Kacper Bortkiewicz, Miłosz Nowakowski oraz Maja Michalik.

Bony o wartości 200 zł dostali – Adam Rycak, Martyn Jończyk, Agnieszka Podolec, Sandra Pęczar, Kornelia Zarębińska, Wiktoria Żyszkowska, Weronika Jadach, Adrian Korab, Martyna Mirocha, Julia Pietrusa.

Finał programu uświetnił występ młodych artystów ze szkoły tańca JAST.

Fot. Wiktor Bąkiewicz/UM Świdnica
/Tekst: Agnieszka Nowicka/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014