W niedzielę, 13 lipca, zginął tragicznie prof. Bronisław Geremek. Odszedł wielki mąż stanu, polityk o autorytecie uznanym na całym świecie, człowiek, dla którego dobro Polski przez całe życie było najważniejszym drogowskazem. Z jego rad, z jego wiedzy, mieliśmy możność kilkakrotnie korzystać podczas bezpośrednich spotkań. Znaliśmy go nie tylko jako wielką osobowość, ale przesympatyczną, życzliwą osobę o wielkim takcie i poczuciu humoru. Żegnamy Go z wielkim żalem. W roku 2005, podczas obchodów 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, wyróżniliśmy profesora Geremka nagroda Wiecznego Pióra, przyznawaną wybitnym postaciom życia publicznego. W laudacji napisaliśmy wówczas tak:
Bronisław Geremek – historyk, kulturoznawca, publicysta – z jednej strony. Polityk, dawny opozycjonista, doradca „Solidarności”, współzałożyciel Unii Demokratycznej, później Unii Wolności, jeden z liderów tej partii – to drugie oblicze profesora Bronisława Geremka. Jego bogaty życiorys – zaczynając od działalności naukowej i publicystycznej, kończąc na działalności publicznej, co oznaczało między innymi wieloletnią pracę w polskim Parlamencie – wystarczyłby na obdzielenie kilku osób.
Jednak nie tylko za konsekwentną pracę na rzecz III Rzeczpospolitej wyróżniliśmy prof. Bronisława Geremka nagrodą Wiecznego Pióra. Jeśli w najnowszej historii nie tylko Polski, ale i Europy, wskazać postacie, które już dziś zasłużyły sobie na obecność w podręcznikach, to jedną z takich postaci jest właśnie profesor Geremek. Od kilkudziesięciu lat walczy o Polskę wolną, Polskę obywatelską, Polskę prawą. Nigdy nie sprzeniewierzył swoich ideałów, zawsze – niezależnie od konsekwencji – wierny jest swoim ideom i poglądom.
Ostatni raz odwiedził nas 29 października 2005 roku. Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej mówił wiele o trudnej drodze Polski do struktur europejskich. Mówił o swoich wielkich marzeniach, o których myślał, że nie spełnią się za jego życia. A jednak…
„Jedno z takich marzeń spełniło się, gdy podpisywany był Traktat Waszyngtoński, gdy Polska wchodziła do NATO. W Sali obok widziałem najważniejszych amerykańskich generałów. Był tam także Jan Nowak Jeziorański, któremu po twarzy płynęły łzy jak groch” – opowiadał profesor.
Rozmawialiśmy wówczas wiele o naszym nowym miejscu w Europie – wciąż jeszcze bardzo przeżywaliśmy nasze wejście do Zjednoczonej Europy. Profesor Geremek zaznaczył wówczas, jak wiele pracy czeka nas, Polaków, byśmy zajęli w UE należne miejsce. Ale by tak się stało musimy pracować tak, jak przez ostatnie lata Irlandczycy, którym w rozwoju gospodarczym udało się przegonić Wielka Brytanię.
„Jakie będzie nasze miejsce – tylko od nas zależy. Polska potrzebuje w tej chwili 20-letniego okresu, podczas którego wzrost gospodarczy byłby dwukrotnie wyższy niż średnia unijna” – twierdził. Mówił także o konieczności wytworzenia nowej jakości – solidarności Europejczyków, którzy wspólnie będą dbać o to, co jest dla nas wszystkich, jako kontynentu dobre. Byśmy przywrócili nam należne miejsce na globie ziemskim. Byśmy do nowej wizji potrafili przekonać młode pokolenia.
Nie – mimo Jego nieobecności – nauki te będą dla nas zawsze wyznacznikiem drogi, którą wzorem takich ludzi jak profesor Bronisław Geremek chcemy podążać.
W imieniu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich
Prezes Edward Szywała.