Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Znają swoje miasto

– Ja ani w Świdnicy nie mieszkam, ani się tu nie urodziłem. Ale zgłębiając historię tego miasta chciałem dołożyć swoją małą cegiełkę do budowania lokalnego patriotyzmu – mówił Bartosz Czarnotta odbierając drugi rok z rzędu nagrodę w konkursie historycznym „Świdnica – moje miasto”. Nagrodą była wycieczka zagraniczna.

 

Konkurs od sześciu lat organizują Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich i Muzeum Dawnego Kupiectwa pod patronatem „Wiadomości Świdnickich”. – Będziemy ten konkurs organizować nadal, bo bardzo nas cieszy, że możemy dzięki niemu odnaleźć i nagrodzić tak uzdolnionych młodych ludzi – mówił Edward Szywała, prezes stowarzyszenia, 17 czerwca podczas uroczystości wręczania nagród. Oprócz Bartosza Czarnotty, ucznia I Liceum Ogólnokształcącego, który wraz z mamą pojedzie do Austrii śladem „cesarskiego Wiednia”, wśród laureatów indywidualnych znaleźli się Benedykt Chlastawa, uczeń Gimnazjum nr 1 (II miejsce) i Paweł Rzeczkowski, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych (III miejsce). Pula nagród w konkursie przekroczyła 5 tys. zł. Oprócz wycieczki, do laureatów trafiły też aparat cyfrowy, miniwieża hi-fi oraz odtwarzacz mp4. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Z kolei nagrodę dla Gimnazjum nr 1 – czyli szkoły której uczniowie zdobyli łącznie najwięcej punktów (108) – ufundowała nasza redakcja. Zastanawialiśmy się, jak można nagrodzić szkołę. Myśleliśmy o książkach do biblioteki, o sprzęcie RTV, ale okazuje się, że szkoły sobie z tym doskonale radzą, więc postanowiliśmy dać prezent nietypowy. Szkoła będzie mogła ukwiecić swoje wnętrze lub otoczenie, dzięki talonowi na zakupy w sklepie „Dom i ogród”. To z pewnością wpłynie na poprawę atmosfery w placówce. Dodatkowo Jerzy Kubara, wydawca „Wiadomości Świdnickich” i członek SPiKŚ, postanowił ufundować „kieszonkowe” w wysokości 300 euro, które zwycięzca konkursu Bartosz Czarnotta będzie mógł zabrać ze sobą na wycieczkę.

W komisji konkursowej zasiadali: Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Agnieszka Dudzińska, pracownica muzeum, i Mariusz Barcicki, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej w Świdnicy.

 

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014