Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

25 lat nauki Wolności

Jesteście stowarzyszeniem przedsiębiorców odpowiedzialnych: za siebie, za otoczenie, za przedsiębiorstwo. Jesteście też stowarzyszeniem obywatelskim, które tą odpowiedzialność przenosi na kraj. W imieniu Prezydenta oraz własnym bardzo Wam za to dziękuję – mówił podczas uroczystych obchodów 25 – lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich Jan Lityński. Oprócz ministra, wspólnie z członkami organizacji świętowały wybitne osobistości świata polityki, nauki, biznesu oraz regionalnego samorządu.

GALERIA ZDJĘĆ

DSC_1993

Obchody jubileuszowe miały miejsce 17 kwietnia, w Hotelu Park w Świdnicy. Zgromadzonych powitał rzecznik prasowy stowarzyszenia, Sebastian Owczarski. – Wierzymy, że minione 25 lat możemy uznać za doskonale wykorzystany czas nauki, nauki wolnego rynku, który inicjował w 1990 roku profesor Leszek Balcerowicz. Wierzymy również, że kolejne 25 lat spożytkujemy, już jako wyedukowane społeczeństwo, na stabilny i konsekwentny rozwój. Tego życzymy zarówno Wam, jak i sobie mówił. Mam osobistą pozytywną ocenę minionego okresu. Od wielu lat jestem przedsiębiorcą, wiem, jak zmieniła się przez te lata Polska i co udało nam się dokonać tłumaczył natomiast pomysłodawca, twórca i prezes SPiKS Edward Szywała.

Tuż po powitaniu, odbyła się konferencja pod hasłem „25 lat przemian ustrojowych w Polsce i ich wpływ na rozwój gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego”, podczas której głos zabrało wielu znamienitych gości: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Jan Miodek, minister Jan Lityński, prof. Jerzy Stępień, prof. Bogusław Śliwerski oraz prezes SPiKS, Edward Szywała.

Sprawdziłem, że po raz pierwszy byłem tutaj w marcu 1991 roku. Nie było co robić w rządzie, to pomyślałem, że przyjadę. Nigdy nie żałowałem przyjazdów tutaj. Tu mam do czynienia z rozumnymi ludźmi. Gratuluję tego, co stworzyliście – mówił prof. Leszek Balcerowicz.

s1

– Bardzo dziękuję za zaproszenie mnie tutaj. To jest właściwie takie moje drugie miejsce na Dolnym Śląsku. Gdybym przyglądał się wszystkim miastom, które odwiedziłem w tym ćwierćwieczu na Dolnym Śląsku, Świdnica byłaby na pierwszym miejscu. Tu w 1987 roku zrodziła się Ojczyzna-Polszczyzna, która była wynikiem zainicjowania w 1986 roku w mieszkaniu Anny Szywałowej, , pomysłu świdnickiego” Święta Słowa”. To w styczniu 1987 r w klubie Naczelnej Organizacji Technicznej przebiegała ta pierwsza szalona noc słowa. Jestem tu dziś w Świdnicy, bo tu zaczęło się moje życie zawodowe – dodał prof. Jan Miodek.

Jednym z ważniejszych elementów jubileuszowych obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych, które wręczyli minister Jan Lityński oraz wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Za zasługi na rzecz społeczności lokalnej, za działalność charytatywną oraz kulturalną, decyzją Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem zasługi odznaczeni zostali: Artur Mieczysław Janicki, Jerzy Kubara, Jerzy Stanisław Lepak oraz Piotr Snopczyński. Srebrny Krzyż Zasługi trafił natomiast do Władysława Dudusia, Macieja Wiesława Orskiego, Ryszarda Rodziewicza i Mariana Sworobowicza.

To wielki honor dla mnie, by móc w asyście, a raczej stanowić asystę dla pana ministra i móc wręczyć te zaszczytne odznaczenia prezydenckie. W zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość w zasadzie nie dopatrzyłem się jubileuszu 25- lecia SPiKS ale ten kto zna to stowarzyszenie wie, że zwykło się ono szczycić dobrą pracą organizacyjną i pracą członków, a nie hucznym obchodzeniem jubileuszy. Dlatego dzisiaj jubileusz jest jakby przy okazji, a nawet w takiej sytuacji znajduje się czas na to, by móc popracować na konferencji w gronie tak wspaniałych osób. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich od lat skupia znamienitych członków, znamienitych współpracowników, przedstawicieli władz gminnych, wojewódzkich, sejmowych, ustawodawczych, rządowych. Oprócz tego, że tworzyliście otoczenie gospodarcze, tworzyliście również otoczenie prawne, by móc wpływać na to, jak ta rzeczywistość była kształtowana. (…) Jesteście o rok młodszym bratem od tej Wolności, której rocznicę obchodziliśmy 25 lat temu, ale jestem przekonany, że można Was uznać za brata bliźniaka tejże Wolności, bo bez niej nic w przedsiębiorczości nie dałoby się uczynićmówił Tomasz Smolarz.

Po wojewodzie głos zabrał minister Jan Lityński:

W pewnym momencie, w okolicy roku 2005, atmosfera wokół przedsiębiorczości zaczęła się zmieniać. Nagle okazało się, że przedsiębiorca to ktoś podejrzany, robiący lewe interesy. Skutki tej atmosfery są odczuwalne do dziś, jednak od kilku lat ta sytuacja się zmienia, czego odzwierciedleniem są, przyznawane nie pierwszy raz w Świdnicy, odznaczenia dla członków SPiKS, który ma już 25 lat. Ta atmosfera spowodowała, że w pewnym momencie ministrowie bali się spotykać z przedsiębiorcami, którzy nie brali również udziału w delegacjach państwowych. To cofnęło nas mentalnie do czasów, gdy obowiązywała tzw. prywatna inicjatywa, z założenia nieco podejrzana, bo istniało przekonanie, że inicjatywa powinna być państwowa. Otóż Panowie, stowarzyszenie, pokazują, że inicjatywa może być tylko prywatna, i tą własną indywidualną inicjatywą można zarazić innych. I Panowie właśnie to robili. Prywatna inicjatywa, czyli przedsiębiorcy, którzy są odpowiedzialni za swój teren, którzy czują odpowiedzialność nie tylko za swoje pieniądze, ale również za swoje otoczenie, za przedsiębiorstwo, za pracowników tego przedsiębiorstwa, za ludzi mieszkających na tym terenie, są najlepszą odpowiedzią na tego typu trudności. Jesteście stowarzyszeniem przedsiębiorców odpowiedzialnych: za siebie, za otoczenie, za przedsiębiorstwo, za kraj. Oraz jesteście stowarzyszeniem obywatelskim, które tą odpowiedzialność przenosi na kraj. W imieniu Prezydenta oraz w imieniu własnym bardzo wam za to dziękuję. Dziękuję Wam również za wieloletnią przyjaźń, spotkania, z te czego od was się nauczyłem – zakończył Jan Lityński.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich po raz kolejny przyznało również prestiżowe Nagrody Wiecznego Pióra. Do grona wyróżnionych dołączyli prof. dr Wojciech Witkiewicz – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Ośrodka Badawczo – Rozwojowego we Wrocławiu oraz prof. Jerzy Stępień – prorektor, dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego.

Oprócz ciepłych słów, stowarzyszenie otrzymało również Statuetkę Orła Powiatu Świdnickiego od starosty świdnickiego, Piotra Fedorowicza. Prezes SPiKS, Edward Szywała, został wyróżniony natomiast najwyższym odznaczeniem, czyli Złotym Medalem Jana Kilińskiego, przez prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślnicze Zbigniewa Ładzińskiego.

Jubileusz był również okazją do debaty pod hasłem „Rozwój gospodarki rynkowej, a budowanie-rozwój społeczeństwa obywatelskiego”. Wśród panelistów znaleźli się: prof. Jan Miodek, Marian Sworobowicz, prof. Leszek Balcerowicz, prof. Jerzy Stępień, minister Jan Lityński , dr Tadeusz Syryjczyk oraz prof. Bogusław Śliwerski.

Debatę poprowadził Ernest Bodziuch, dziennikarz Rzeczpospolitej oraz Polsat News.

Druga część obchodów rozpoczęła się od części artystycznej, która miała miejsce w Kościele Pokoju pw. Trójcy Świętej, który w 2001 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Świątynia jest największym drewnianym obiektem w Europie, pełniącym funkcje religijne. Na zgromadzonych w Kościele Pokoju gości czekał wspaniały koncert organowy w wykonaniu kantora Macieja Batora. Po występie, o znaczeniu Kościoła Pokoju w kulturze europejskiej, opowiadał biskup kościoła ewangelicko – augsburskiego, Waldemar Pytel.

Do licznych wyróżnień, które zostały przyznane podczas 25 – lecia stowarzyszenia, należały statuetki SPiKS, przyznane w czasie uroczystej gali, podsumowującej obchody. Tym razem nagroda w kategorii „przedsiębiorca” trafiła do Jerzego Madeja (prezesa oraz głównego udziałowca spółki Centrum Meblarstwa), W kategorii „menedżer” nagrodzono Jerzego Kubarę, głównego akcjonariusza w spółce Errata, wydawcę „Wiadomości Świdnickich”, „Tygodnika Wałbrzyskiego” i „Tygodnika Dzierżoniowskiego”. W kategorii „przedsiębiorca-menedżer-społecznik” statuetka trafiła do Wiesława Rośkowicza, wieloletniego dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy – jedynego tego typu muzeum w Polsce, które szeroko zajmuje się tematem handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych.

Podczas gali przyznano również tytuły Honorowych Członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Prestiżowe tytuły trafiły do Zygmunta Worsy, wieloletniego starosty świdnickiego oraz Jacka Domejki, byłego prezesa SpiKS oraz inicjatora poprawy lokalnej służby zdrowia.

Część wieczorną wypełniły występy artystyczne, w tym koncert zespołu „Sygit Band”, pod kierownictwem dr Macieja Sygita z udziałem solistów: prof. Jana Miodka, prof. Marka Ziętka oraz Moniki Pfanhauser. Zgromadzeni goście mieli również okazję zobaczyć występ Macieja Maślakiewicza Mistrza Europy w tańcu hip-hop. Pokaz był nieprzypadkowy, ponieważ odbywał się w ramach kampanii rozwoju młodych talentów „Król Maciuś I na Broadway” Fundacji Innopolis. Na cel charytatywny zebrano 3010 zł, dodatkowo członkowie stowarzyszenia: Sebastian Owczarski, Tomasz Karpiński, Andrzej Panas oraz Marcin Matuszyk ufundowali bilet lotniczy do Nowego Yorku dla podopiecznego fundacji.

Obchody pełne życzeń, ciepłych słów, wspomnień i podziękowań zakończył huczny bal, który zakończył świętowanie w sobotni poranek 🙂

GALERIA ZDJĘĆ

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014