Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Czas bożonarodzeniowych refleksji

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich ma swoje niepisane, kultywowane od lat tradycje. Jedną z nich jest coroczne spotkanie opłatkowe, organizowane od pierwszego roku istnienia organizacji. Od kiedy Świdnica stała się stolicą diecezji, stałym gościem spotkań jest JE bp Ignacy Dec.

Tak było i tym razem. 17 grudnia przy pięknie zastawionym stole w hotelu Roman Piast członkowie Stowarzyszenia zasiedli do uroczystej kolacji z księdzem biskupem. W kolacji uczestniczył także Ryszard Wawryniewicz, z jednej strony członek honorowy SPiKŚ, z drugiej – wicestarosta powiatu świdnickiego.
W imieniu zarządy najserdeczniejsze życzenia kolegom i gościom złożył prezes Edward Szywała. Świdnickim przedsiębiorcom życzył przede wszystkim tego, by nie dotknął ich kryzys gospodarczy, by firmy, stworzone przez lokalny kapitał nadal rozwijały się z powodzeniem. Najważniejsze jednak były życzenia dotyczące spraw osobistych – rodziny, zdrowia, spełnienia planów i marzeń.

– Chcę wam przede wszystkim serdecznie podziękować za rolę, jaką pełnicie w lokalnej społeczności. Jest nie do przecenienia – mówił do zebranych biskup Ignacy Dec. Podkreślał, jak ważny w relacjach pracodawca – pracownik jest wzajemny szacunek i uczciwość.
Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku w Diecezji Świdnickiej. Biskup mówił o wielkim wsparciu, jakie otrzymuje od członków wspólnoty. To zarówno wsparcie duchowe, poprzez modlitwę, jak i całkiem konkretne, mające swój finansowy wymiar. To dzięki temu na przykład udało się zrealizować plany, dotyczące rozbudowy świdnickiego Seminarium Duchownego, a to z kolei pozwoliło na kształcenie w stolicy diecezji wszystkich roczników szkoły.
JE ks. Bp Ignacy Dec przypomniał także, że najważniejszym wydarzeniem była decyzja papieża o ustanowieniu w diecezji biskupa pomocniczego. Do tej godności wyświęcony został JE ks. Bp Adam Bałabuch. Biskup nakreślił plany, dotyczące kolejnego roku. Opowiadał o szczególnych odbytych wizytach i pielgrzymkach.

Długo składano sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Potem śpiewano wspólnie kolędy przy akompaniamencie zespołu VIATORI, prowadzonego przez Ryszarda Fidlera. VIATORI to także stały gość stowarzyszeniowych wigilii. Biskup Dec odśpiewał swoją ukochaną staropolską kolędę „Oj maluśki, maluśki…”, jak zwykle budząc podziw bezbłędną znajomością wszystkich zwrotek pieśni. Znalazł się też czas na wspólne, pamiątkowe zdjęcie, w wykonaniu którego pomógł biskupi sekretarz ks. Witold Baczyński.

To ostatnie w roku 2008 spotkanie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich było odmienne od innych. Nie było mowy o biznesie, finansach, przepisach podatkowych. Wspominano za to z nostalgią wigilie z dzieciństwa. Rozmawiano o dzieciach, wnukach, o tym, co jest najważniejsze dla każdego z nas.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014