Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Diament Wolności dla Jana Lityńskiego

To nagroda dla szczególnych osób. Dla osób, które narażały swoje życie, dobro swoich rodzin dla dobra kraju. Chcieliśmy uhonorować ludzi, którzy mają zasługi w budowaniu demokratycznej Polski – mówił o Diamencie Wolności Edward Szywała. Nagroda ustanowiona przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich trafiła do rąk Jana Lityńskiego.

 

To nagroda szczególna, ustanowiona dla uczczenia rocznicy pierwszych wolnych wyborów – mówił Edward Szywała, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, 27 maja podczas uroczystego spotkania w hotelu Piast-Roman. – Tak naprawdę chcieliśmy zawsze wręczać ją 4 czerwca, w rocznicę, ale nie zawsze jest to możliwe.

Pierwszych sześciu laureatów tej wyjątkowej nagrody to Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Adam Michnik i Władysław Frasyniuk. To ich zadaniem było wskazanie kolejnych kandydatów. Dwóch postawiło na Jana Lityńskiego, pierwszego członka honorowego SPiKŚ, byłego posła, dziś doradcę prezydenta ds. kontaktów z partiami i organizacjami politycznymi. W głosowaniu tajnym kapituła nagrody, poza jedną osobą, głosowała w całości za tą kandydaturą. – Znamy się z Janem Lityńskim grubo ponad dwadzieścia lat – mówił Edward Szywała podczas uroczystości w hotelu Piast-Roman. – Zarówno ze stowarzyszeniem, jak też z kolegami z niego od lat utrzymuje przyjacielskie stosunki. Cały czas jest propaństwowcem, cały czas aktywny, zapracowany, a mimo tego wciąż jest z nami bardzo zaprzyjaźniony – mówił.

Lityński był bardzo zadowolony. – Tak się składa, że najważniejsze rzeczy w życiu robiłem poza Warszawą, właśnie tutaj, w okręgu świdnicko-wałbrzyskim, gdzie zawarłem prawdziwe przyjaźnie. Poznałem tu mnóstwo przyjaciół, a wielu z nich siedzi dziś tutaj, na tej sali – mówił. – Bo najważniejsze w życiu są przyjaźnie. Zdaniem Lityńskiego, przyjaźnie tworzą kapitał ludzki, tak jak 20 lat temu, kiedy to właśnie ludzie uznali, że można i trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. – To jest taki banał, ale to jest rzecz bardzo istotna – podkreślał minister. Mówił też o współczesnej polityce, która jest nędzna i powoduje utratę zaufania społeczeństwa. – Takie stowarzyszenia jak wasze to zaufanie budują, powodując, że przez wasze spotkania przewijają się ludzie różnych opcji, buduje cie zaufanie – mówił. – Dziękując za to wyróżnienie, to ja państwu składam gratulacje i życzę następnych dwudziestu, czterdziestu, sześćdziesięciu i więcej lat.

Anita Odachowska-Mazurek

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014