Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Forum ze Schetyną

27 listopada Świdnicę na zaproszenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich odwiedził Grzegorz Schetyna, poseł na Sejm, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej. W przeszłości Marszałek Sejmu, wicepremier, wiceszef PO, nadal należy do najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej, a zwłaszcza dolnośląskiej polityki.

 

Grzegorz Schetyna był kolejnym gościem prowadzonego od 1990 roku Świdnickiego Forum Gospodarczego. Spotkanie prowadził prezes honorowy SPiKŚ Edward Szywała, a za stołem prezydialnym zasiadł także aktualny prezes – Jacek Domejko.

Grzegorz Schetyna poproszony został o komentarz do bieżącej sytuacji politycznej i gospodarczej.

„Dziś to, co jest ważne, to to, co dzieje się i będzie się działo w Brukseli. (W tym czasie trwały negocjacje przywódców państw unijnych, dotyczące budżetu UE na kolejne lata – dop. red.) Będzie nas to dotykać przez najbliższe lata. Musimy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, żeby zapewnić Polsce równomierny rozwój. Skala liczb, o jakich mowa, jest ogromna i musimy sobie zdawać sprawę, jak jest to ważne dla Polski” – mówił gość.

Wspomniał, że to właśnie pieniądze przyznane Polsce w ramach Funduszu Spójności w latach 2012 – 2014 uchroniły nasz kraj od dotkliwych konsekwencji kryzysu gospodarczego.

„Rozwijaliśmy się, powstawały nowe inwestycje, a symbol zielonej wyspy był prawdziwy” – podkreślał.

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę na niezwykle ważną rolę samorządów wojewódzkich, które są i będą beneficjentami unijnych środków. „Te pieniądze mają służyć daniu energii przedsiębiorcom, mają służyć powstaniu i utrzymaniu miejsc pracy. Im więcej władzy we Wrocławiu, Katowicach, czy Poznaniu, tym lepiej. To jeden z fragmentów koncepcji decentralizacji państwa. Ważne bowiem jest, by decyzje zapadały jak najbliżej obywatela”.

Ale gość Forum zaznaczał także, że równie ważną rolę pełnią samorządu powiatowej i gminne. To właśnie one mają największy wpływ na zmiany, jakie zachodzą w kraju. Nie zawsze jednak wystarcza im instrumentów i środków, by przeprowadzić wszystkie niezbędne modyfikacje.

Schetyna podkreślił, że obecny czas jest dobry dla przeprowadzenia trudnych decyzji. Nie toczy się żadna kampania wyborcza, mniej jest demagogii i działań medialnych. „Ale musimy czuć, że wszyscy się w to angażujemy.”

Według byłego Marszałka Sejmu na polskiej polityce na długo pozostanie rysa smoleńskiej katastrofy. „Będzie się to rzucać cieniem przez lata”. Jednak nie zwalnia to nikogo od starań o rozwój Polski we Wspólnej Europie.

Foto ze spotkania dzięki uprzejmości Wiktora Bąkiewicza.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014