Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Jak rozwinąć ofertę rowerową Świdnicy? SPIKS dzieli się pomysłami

Ścieżki rowerowe przebiegające przez Świdnicę, zróżnicowane trasy wiodące wokół okolicznych miejscowości chociażby do Gór Sowich to nie tylko ciekawa i zdrowa forma spędzania czasu wolnego, ale też promocja Świdnicy i jej atrakcji. Jak rozbudować infrastrukturę rowerową? Skąd pozyskać środki? Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich podzieliło się swoją koncepcją rozwoju oferty rowerowej naszego regionu z miastem oraz gminą Świdnica.

Świdnicka organizacja biznesowa angażuje się i organizuje liczne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Swoją współpracę zaoferowała również w zakresie rozwoju sieci infrastruktury rowerowej. W ostatnim czasie i w obliczu epidemii koronawirusa zauważalne jest bowiem zwiększające się zainteresowanie turystyką rowerową.

Prezes SPIKS Andrzej Panas oraz członek Zarządu SPIKS Krzysztof Habowski wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami miasta i gmina Świdnica, a także m.in. z organizacjami sportowymi czy Nadleśnictwem Świdnica we wrześniu i w październiku tego roku. Rozmowy dotyczyły oferty sportowej na świeżym powietrzu. Świdniccy przedsiębiorcy mieli wówczas okazję podzielić się wnioskami, pomysłami i możliwościami rozbudowy tras i ścieżek rowerowych w regionie. – Przedstawiliśmy naszą koncepcję rozwoju tras rowerowych w regionie, a także ich przykłady z innych rejonów Polski. Jak budowana jest oferta rowerowa? Jakie są to koszty? Skąd można pozyskać dofinansowanie? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć. Pokazaliśmy również działające obok w Dzierżoniowie MTB Sudety i możliwość z nimi współpracy przy tworzeniu tras rowerowych – mówi prezes SPIKS Andrzej Panas.

Wymiana doświadczeń zaowocowała chęcią tworzenia wspólnej inicjatywy lokalnych samorządów, instytucji i organizacji – w przyszłości mającej rozwinąć infrastrukturę techniczną dla turystyki rowerowej – łączącej Świdnicę z okolicznymi miejscowościami i atrakcjami. Projekt wesprą również świdniccy kupcy w zakresie m.in. finansowania bram wjazdowych na trasy rowerowe.

Jak wygląda aktualna oferta miasta w zakresie turystyki rowerowej? 10 ciekawych propozycji wycieczek rowerowych przygotowanych przez Urząd Miejski w Świdnicy można zobaczyć chociażby na stronie: http://um.swidnica.pl/pages/pl/turystyka/trasy-rowerowe.php.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację, autor Dariusz Nowaczyński/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014