Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Kamieniarski piknik

Trzech członków Stowarzyszenia: Bogusław Solima, Tadeusz Kaliciński i Roman Piech, wszyscy związani z branżą kamieniarską, zaprosili kolegów na piknik technologiczny w okolice Strzegomia. 15 czerwca można więc było zapoznać się z technologią dotyczącą wydobycia i obróbki kamienia – przede wszystkim granitu, którego bogate złoża znajdują się właśnie na Ziemi Strzegomskiej.

Spotkanie rozpoczęto popołudniu w spółce LITOS, której szefem i głównym udziałowcem jest Bogusław Solima. Specyfiką zakładu jest produkcja gotowych, wysoko wytworzonych wyrobów z kamienia. Są to miedzy innymi blaty, parapety, schody, elemtnay wystroju wnętrza i małej architektury. LITOS zajmuje się także wykonywaniem mozaiki, wyrobów o specyficznych kształtach, wymagających precyzyjnej, nietypowej obróbki. W standardzie znajduje się kilkadziesiąt rodzajów kamienia, przede wszystkim granitów i marmurów, pochodzących z całego świata. Firma zatrudnia 20 osób.

Później grupa przejechała do Kostrzy, by tam obejrzeć wyrobiska, należące do spółki Piramida. Tu także głównym udziałowcem jest Bogusław Solima, część jednak udziałów należy do dzieci – Ewy oraz Tomasza. Syn skończył właśnie wydział górniczy Politechniki i rozpoczyna pracę zawodową w rodzinnej spółce.

W Kostrzy wydobywany jest przede wszystkim kamień, głównie bloki, gdyż złoża w Kostrzy należą do tzw. „blocznych” złóż. Ale prowadzona jest tu także produkcja, przede wszystkim przerób nieregularnych brył na kostkę. Wykonuje się tu także elementy surowe łupane, krawężniki, elementy małej architektury. Bloki przecierane są na trakach wielopiłowych. Specjalnością firmy jest wykonywanie elementów w tradycyjnej obróbce ręcznej. 80% produkcji trafia na eksport, głownie do Niemiec, ale także Szwajcarii i Czech. Pracuje tu około 100 osób, firma planuje jednak dalszy rozwój i tworzenie kolejnych miejsc pracy.

W Strzegomiu koledzy mogli poznać wyrobiska PPHU „TED-ROB”, której współwłaścicielami są Tadeusz Kaliciński i Robert Lema. Firma zajmuje się wydobyciem i przeróbką kamienia, korzysta ze złoży kopalni granitu Barcz I w Strzegomiu. Wspólną działalność rozpoczęto w 1996 roku, rok później zaczęła się eksploatacja złóż. Firma zaczynała działalność w oparciu o środki własne i kredyty preferencyjne z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunkiem ich uzyskania było zatrudnienie osób ze wsi. I tak jest do dziś – 60% zatrudnionych w TED-ROB to osoby mieszkające na wsi.

Firma zatrudnia dziś około 60 osób. Pracują one w systemie trzyzmianowym, szczególnie na łupiarkach, produkujących kostkę granitową. Za jakość tej kostki spółka zdobyła Medal Europejski. Wyrób w dużej mierze trafia na eksport, szczególnie do Niemiec. Z tej właśnie kostki z kopalni Barycz wykonano plac przed Reichstagiem w Berlinie, Residence Place w Monachium, otoczenie Dworca w Dreźnie. Kostkę podziwiac można także w Polsce – w Legnicy, Polanicy, Jeleniej Górze czy Łęczycy, gdzie jej wykorzystaniem przygotowano reprezentacyjne fragmenty miasta.

Firma TED-ROB wciąż się rozwija, inwestuje w nowe technologie. Ostatnia inwestycja to nowy budynek, stanowiący zaplecze socjalne dla pracowników.

Ostatnim punktem wyjazdu było miejsce, do którego gości zaprosił mistrz kamieniarski – Roman Piech. Jest on właścicielem Zakładu Kamieniarskiego „Prosper” w Strzegomiu. Zakład specjalizuje się w usługowym cięciu bloków, produkcji nagrobków, parapetów, schodów i kostki granitowej, firma istnieje od 1990 roku. Zatrudnia dziś 4 osoby. Na miejscu koledzy mogli poznać technologię cięcia i obróbki bloków granitowych. Firma korzysta nie tylko ze złóż z okolic Strzegomia, ale wykonuje wyroby z kamienia importowanego, w tym z pięknych marmurów włoskich.

Wyjazd do zakładów był z pewnością cenną lekcją kamieniarstwa. Można było zapoznać się z całym żmudnym i trudnym procesem wydobycia i obróbki jednego z największych bogactw Ziemi Strzegomskiej.

Więcej zdjęć w galerii >> kliknij! <<

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014