Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Ku pamięci Emiliana Kamińskiego, wybitnego aktora i reżysera, Członka Honorowego SPIKS

W wieku 70 lat zmarł Emilian Kamiński, znakomity polski aktor, mający w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Na kartach kinowej i teatralnej historii zapamiętany zostanie także jako wspaniały reżyser, twórca i dyrektor Teatru Kamienica. Był również pisarzem i wokalistą oraz założycielem Fundacji ATUT. Zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, wielokrotnie odwiedzał Świdnicę na zaproszenia organizacji – biorąc udział w wielu wydarzeniach od początku jej istnienia. Od 2010 roku był również Członkiem Honorowym Stowarzyszenia. Żegnając Wybitnego Człowieka pragniemy oddać Mu najwyższy hołd i szacunek.

Emilian Kamiński, źródło zdjęcia – Teatr Kamienica

Emilian Kamiński debiutował w 1975 roku rolą D’Artagnana w „Trzech Muszkieterach” na scenie Operetki Warszawskiej. Występował w spektaklach takich reżyserów jak: Adam Hanuszkiewicz, Tadeusz Łomnicki, Janusz Warmiński, Robert Gliński, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Dejmek, Kazimierz Kutrz czy Jan Englert. W stanie wojennym brał udział w przedstawieniach Teatru Domowego – teatru, który istniał poza oficjalnymi strukturami jako wyraz sprzeciwu wobec władzy komunistycznej.

Popularność zyskał telewizyjną rolą pełnego werwy, ale i romantyzmu malarza Jerzego Zawidzkiego w serialu Kazimierza Tarnasa „Szaleństwa panny Ewy” według powieści Kornela Makuszyńskiego. Występował także na dużym ekranie, m.in. w dramacie Barbary Sass „Bez miłości”, w powracającym do czasów stalinowskich obrazie polskiej prowincji „Niech cię odleci mara” Andrzeja Barańskiego czy „Tanich pieniądzach” Tomasza Lengrena.

Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”. Pojawi się także w nowej jej części „U Pana Boga w Królowym Moście”. Film jest w trakcie kręcenia, a aktor ponownie wcielił się w postać burmistrza Bociana, choć nie zdążył już zagrać ostatniej sceny. Film ma wejść do kin pod koniec przyszłego roku.

Od 2009 roku prowadził w Warszawie własny Teatr Kamienica. To kameralna scena, która ma też w repertuarze spektakle muzyczne jak: „Romanse, romanse…” i farsy „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia”, „Legalna blondynka” oraz „Kolacja na cztery ręce”. Prezentuje także ważne przedstawienia zaliczane do nurtu obywatelskiego: „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według Mirona Białoszewskiego, traktujący o stanie wojennym „Wrońca” na podstawie prozy Jacka Dukaja – oba spektakle w reżyserii Jerzego Bielanusa – oraz „Apel katyński”.

W 2018 r. otrzymał doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Występ znakomitego aktora Emiliana Kamińskiego w nieistniejąca już kawiarni Casanova w Świdnicy  – 16 maja 1990 roku. Artysta był zaproszony jako osobowość Świdnickiego Forum Gospodarczego, organizowanego przez SPIKS

Emilian Kamiński wielokrotnie gościł w Świdnicy na zaproszenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, biorąc udział w wielu wydarzeniach naszej organizacji od początku jej istnienia. W 2010 roku został Członkiem Honorowym Stowarzyszenia.

Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci!

/Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014