Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Laureaci Świdnickiego Gryfa 2019. „Wybitną osobowością” członek zarządu SPIKS [ZDJĘCIA]

Członek zarządu SPIKS Krzysztof Habowski, nagradzany świdnicki przedsiębiorca, współwłaściciel firmy RST, wielokrotnie angażujący się w społeczne inicjatywy, został wyróżniony tytułem „Wybitnej osobowości 2019”. Nagroda specjalna przyznana osobiście przez prezydent Świdnicy została wręczona 18 października na Polsko-Czeskiej Gali Przedsiębiorczości w świdnickim teatrze. Podczas międzynarodowego wydarzenia rozdano wyróżnienia gospodarcze XV. już edycji Świdnickiego Gryfa.

Gryfy 2019, fot. Wiktor Bąkiewicz (19)

Angażował się w wiele projektów, a wśród nich – RST Półmaraton Świdnicki, którego jest sponsorem tytularnym od samego początku. Współuczestniczy też w nim razem ze swoimi pracownikami, a oprócz tego zaprasza dzieci i młodzież na dodatkowe zajęcia, na których poprzez zabawę mogą zdobywać nową wiedzę. Jest osobą, która wciąż szuka nowych pomysłów, znajduje je i konsekwentnie doprowadza do finału, a przy tym jest człowiekiem niezwykle życzliwym i zawsze skłonnym do pomocy – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w trakcie przyznawania nagrody specjalnej Krzysztofowi Habowskiemu.

Nie po raz pierwszy prezes firmy RST, zajmującej się projektowaniem i tworzeniem systemów informatycznych, odbierał nagrody na Gali Przedsiębiorczości w Świdnicy. Statuetki „Świdnickiego Gryfa” otrzymała grupa RST w 2014 roku w kategorii „Innowacyjność”, a także rok później, w 2015 roku, w kategorii „Dynamiczny rozwój firmy”. Tym razem jednak przedsiębiorca i członek zarządu SPIKS otrzymał tytuł „Wybitnej osobowości 2019”.

– Ta nagroda to nie ryba, ale wędka. Jestem przekonany, że jej przyznanie ma mnie mobilizować, by jeszcze więcej i mocniej pracować na rzecz naszej małej ojczyzny – stwierdził Krzysztof Habowskich i zachęcał zgromadzonych na uroczystości do społecznych inicjatyw, a także wspierania lokalnych klubów sportowych i sportowców.

W trakcie Polsko-Czeskiej Gali Przedsiębiorczości wyróżniono także „Nestorów Biznesu Lokalnego”. W tym roku do grona małych świdnickich firm, mogących się pochwalić wieloletnią działalnością gospodarczą dołączyli – prowadząca sklep z odzieżą Gabriela Nowogrodzka, a także Andrzej Grabowski, właściciel Centrum Urody i Perfumerię „Justyna” oraz sklepu odzieżowego „Anatol”.

Gryfy 2019, fot. Wiktor Bąkiewicz (23)

W piątkowy wieczór przyznano też najważniejszą nagrodę gospodarczą w Świdnicy. Członkowie Kapituły XV. edycji „Świdnickiego Gryfa”, do której składu należał m.in. prezes SPIKS’u Andrzej Panas, nagrodzili:

  • W KATEGORII – SUDECKI PRODUKT REGIONALNY:

Święto Chleba i Piernika – Gmina Jawor, Rynek 1 – Wydarzenie łączy sztukę, najwyższy kunszt piekarski i cukierniczy z różnorodnością smaków, gatunków i metod wypiekania. Promocja i kultywowanie staropolskich tradycji możliwe jest dzięki piekarzom z całego kraju i z zagranicy. Celem przedsięwzięcia jest promocja przemysłu piekarskiego i cukierniczego oraz polskiego pieczywa, połączona z kultywowaniem polskich tradycji związanych z wypiekiem chleba.

  • W KATEGORII – LIDER MIKROPRZEDSIĘBIORCZOŚCI – w gronie nominowanych znalazła się m.in. firma członka SPIKS Wiesława Pawlica – Centrum Usług Księgowych BILANS; ostatecznie laureatem został:

PLIMAT- Centrum Językowe Maciej Pliszka, Świdnica, ul. Łukasińskiego 7 – Usługi edukacyjne, nauczanie języków obcych, organizacja i przeprowadzanie egzaminów językowych. Partner Oxford University Press w ramach prestiżowego programu Oxford Quality. Wykorzystuje najnowsze osiągnięcia metodyki i technologii interaktywnych w nauczaniu. Aktywny ośrodek egzaminacyjny Europejskich Certyfikatów Językowych telc. Stała i profesjonalna kadra organizuje ogólnopolskie projekty: „Polska zna angielski” oraz „Język to podstawa”. Wysoka jakość świadczonych usług i wysoka ocena klientów – to najlepsza reklama firmy.

  • W KATEGORII – ZDROWIE I URODA:

PROXIMA spółka partnerska lekarze dentyści Oleksy i Karaszewski – Centrum Stomatologii Estetycznej, Ortodoncji i Implantologii Świdnica, ul. Jarzębinowa 24 c – Centrum łączy lekarzy, higienistki stomatologiczne oraz laboratoria protetyczne w sposób ukierunkowany na estetykę. To nie tylko medycyna przywracająca zdrowie zębów, dziąseł i zgryzu, ale także medycyna odpowiadająca na współczesne potrzeby ludzi dążących do zadowolenia z własnego wyglądu. Udogodnienia dla pacjentów: elastyczne godziny otwarcia, prywatny parking, budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych, klimatyzowany. Centrum wyposażone jest w urządzenia i sprzęt pozwalający zapewnić najwyższą jakość usług popartą dyplomami i certyfikatami. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje. Firma wygrała konkurs ogłoszony przez Gminę Miasto Świdnica na realizację programu profilaktyki „W Świdnicy bez próchnicy”.

  • W KATEGORII – DOBRE SMAKI:

AMARETTO Pracownia Działań Twórczych Łukasz Wilczyński, Filip Wilczyński s. c., Świdnica, Rynek 23 – Kawiarnia AMARETTO z powodzeniem wpisała się w życie naszego Rynku jako miejsce przyjazne rodzinom. Właściciele kawiarni zajmują się produkcją lodów tzw. rzemieślniczych, w oparciu o najlepsze włoskie produkty, a w sezonie letnim o sezonowe owoce produkowane przez lokalnych przedsiębiorców. Wszystkie lody owocowe są wegańskie, co bardzo podoba się gościom. Tylko w Amaretto można skosztować lodów ze szpinaku, kiwi, rabarbaru, marchwi, czy też z „lokalnego świdnickiego jasnego”. Właściciele współpracują z organizatorami Festiwalu Bachowskiego, dla którego tworzą smak – Jan Sebastian Bach, serwowany podczas festiwalowych dni.

  • W KATEGORII – LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI:

BEST Systemy Grzewcze sp. z o.o., Świdnica, ul. Towarowa 15 – Firma technologiczna w zakresie przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, instalowania maszyn przemysłowych, usług naprawy i konserwacji maszyn, usług w zakresie badań i analiz technicznych oraz innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu gazowego i energetycznego. W 2018 r. powstał w ramach firmy nowy dział „SPACE”, w którym rozwijane są technologie przyszłości. Firma współpracuje z firmami skupionymi wokół technologii kosmicznych i wysokospecjalistycznych. Jest członkiem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, Polskiej Platformy LNG, Izby Gospodarczej Gazownictwa. Współpracuje z uczelniami technicznymi i ośrodkami naukowymi z całego kraju. Firma wdrożyła i stosuje Systemy Zarządzania Jakością ISO 9001:2009. Szczyci się cennymi inicjatywami i aktywną działalnością w zakresie wspierania pomocy społecznej, promocji kultury i sportu, wspiera szkolnictwo zawodowe poprzez praktyki, edukację i staże. Oferuje pracę na lokalnym rynku.

  • W KATEGORII – NAJLEPSZA FIRMA TRANSGRANICZNA:

Barbora Petrů i BaJa Design – Lokalny producent funkcjonalnej i wygodnej sportowej odzieży dla dzieci i matek. Firma, funkcjonująca na rynku czeskim od 5 lat, stawia na jakości materiałów i szycia. Warsztaty Baja Design znajdują się u podnóża Karkonoszy w Trutnovie. Właścicielka przedsiębiorstwa brała udział m.in. w projekcie „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu”, a także uczestniczyła w polsko-czeskim obozie dla dzieci, na którym uczyła najmłodszych rzemiosła.

Wyróżniono również nagrodą „Wybitną osobowość pogranicza”. Statuetkę wręczał burmistrz Trutnova Ivan Adamiec, a tytułem tym został uhonorowany nauczyciel akademicki i autor licznych prac naukowych – prof. dr hab. Vladimír Wolf. To postać ważna i niezwykle zasłużona dla miasta Trutnova – szczególnie w dziedzinie historii i pedagogiki.

Specjalną nagrodę prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej otrzymało natomiast Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki. Organizacja działa w imieniu kobiet dotkniętych chorobą raka piersi oraz prowadzi liczne inicjatywy profilaktyczne.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Wiktor Bąkiewicz/UM Świdnica/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014