Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Prezes SPIKS o programie „Zalogowani” dla radiowej „Jedynki”

Andrzej Panas był gościem Polskiego Radia „Jedynka”. Na żywo opowiadał o jednym z najważniejszych programów zainicjowanych i współorganizowanych przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich – „Zalogowani”. Audycja o przedsiębiorczości, historii i założeniach tego edukacyjnego projektu, od kilku lat z powodzeniem realizowanego wraz z partnerami przez miasto Świdnica, odbyła się w sobotę, 19 października.

Andrzej Panas, audycja w radiu Jedynka, 19.10.2019 (1)

Prezes SPIKS był jednym z gości audycji „Jedyne takie miejsce”, przygotowanej przez dziennikarzy – Sławę Bieńczycką i Romana Czejarka. Tym razem program, prezentujący najpiękniejsze miasta w Polsce, poświęcony był Świdnicy – dawnej stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego, słynącej m.in. z tradycji kupieckich.

Nie byłoby nas dzisiaj, gdyby nie poprzednicy. Zaczęło się w XIII wieku i choć od tego czasu wiele się zmieniło, to nadal korzystamy z niektórych sprawdzonych pomysłów, przenosząc je na współczesne realia. Wydaje się to najtańszym i najlepszym sposobem, by tworzyć nowe, na kanwie doświadczeń naszych poprzedników – odniósł się do dawnego kupiectwa wyjaśniając współczesną przedsiębiorczość Andrzej Panas.

Prezes SPIKS na żywo w radiowej „Jedynce” opowiadał też o cieszącym się popularnością programie „Zalogowani”, którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. – Program ten połączył – biznes, naukę i szkolnictwo, które stanowią trudne dla scalenia przestrzenie. Dzięki przychylności prezydent Świdnicy udało się ten projekt wprowadzić w życie i to ze znakomitym skutkiem – wyjaśniał Andrzej Panas.

Andrzej Panas, audycja w radiu Jedynka, 19.10.2019 (2)

„Zalogowani” stanowi konkurs i serce programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”, który od kilku lat z powodzeniem organizowany jest przez świdnicki magistrat. W ostatnich trzech edycjach łącznie wzięło w nim udział ponad 2000 uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

Próbujemy zrobić coś, czego nie udało się dokonać nikomu dzisiaj w Polsce i młodym ludziom, jeszcze przed wyborem szkoły średniej, pokazać jak wyglądają poszczególne zawody. W ten sposób mogą oni przekonać się, że np. praca stolarza czy mechanika, nie jest niczym złym i można dziś świetnie z nich wyżyć, prowadząc swój biznes lub obejmując stanowisko prezesa w innej firmie – tłumaczył prezes SPIKS.

Program stanowi inwestycję w przyszłość. Dzięki niemu młodzież w trakcie „żywych lekcji” może nauczyć się podstaw biznesu i przedsiębiorczości. – Młodym ludziom pokazujemy jak funkcjonują firmy od środka. W takcie realizacji programu przeprowadzamy też edukację ekonomiczną, a jeśli ktoś ma ochotę założyć swoją firmę lub snuje takie plany na przyszłość, wówczas pokazujemy, jakie są plusy i minusy prowadzenia swojej działalności. Dzięki temu powstało około 6 klas patronackich, które stworzyli i fundują przedsiębiorcy, należący do stowarzyszenia m.in. właściciele firm – RST czy Jodko-Schiewe – opowiadał na żywo Andrzej Panas. – Poprzez tą inicjatywę zostawiamy coś po sobie. Nie tylko sferę materialną, ale też dla młodych osób szkołę życia – dodał .

III edycja programu „Zostańcie z nami! – Miasto i Powiat Świdnica”, 5.06 (33)

Konkurs „Zalogowani”, organizowany w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” rozpoczął już czwartą edycję. W tym roku zgłosiło się do niego blisko 200 ósmoklasistów z dziesięciu szkół podstawowych. Przez cały rok szkolny uczniowie będą odwiedzać lokalne firmy, wezmą udział w warsztatach z doradztwa zawodowego i w spotkaniach ekonomicznych. Spróbują swoich sił, rozwiązując zadania w formie e-bonusów oraz zmierzą się w miejskiej grze ekonomicznej. Za każdą aktywność będą zdobywać punkty, a ci z najwyższą ich liczbą zaprezentują przed komisją konkursową własny pomysł na biznes w Świdnicy. Zwycięzcy otrzymają stypendia oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/IV. Edycja „Zalogowani”; materiały: UM Świdnica/
/Zdjęcie z finału III edycji „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”: Wiktor Bąkiewicz/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014