Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Marek Belka

W upalne popołudnie, 16 czerwca, Świdnica witała niezwykłego gościa – profesora Marka Belkę, prezesa Narodowego Banku Polskiego, a więc człowieka, który odgrywa jedną z najważniejszych ról w polskiej polityce finansowej. Profesor odwiedził nasze miasto wraz z żoną Krystyną, a jego obecność związana była z przyznanym mu przed kilkoma miesiącami Diamentem Wolności.

 Uroczystość wręczenia wyróżnienia miała miejsce w stylowych i pięknych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Profesorowi towarzyszyli pracownicy NBP, a w gronie przybyłych na spotkanie prócz członków SPiKŚ i ich małżonek znaleźli się świdniccy i wałbrzyscy bankowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele i wszyscy ci, którzy swoją obecnością chcieli oddać szacunek byłemu premierowi polskiego rządu.

belka 3

Gości witał prezes SPiKŚ Jacek Domejko. Po nim głos przejął prezes honorowy, a zarazem gospodarz Świdnickiego Forum Gospodarczego – Edward Szywała. Przypomniał ideę powołania do życia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, jego najważniejsze inicjatywy oraz pomysł ustanowienia Diamentu Wolności.

– Był rok 2009, 4 czerwca. Podjęliśmy wtedy inicjatywę uczczenia tego dnia, dnia pierwszych wolnych wyborów w demokratycznej Polsce. I w tamtym czasie narodził się pomysł, by uhonorować tych, którzy przez ostatnie dwie dekady pływali swoim działaniem na rozwój demokracji, rozwój gospodarki, rozwój kraju.

– To nie miała być nagroda, lecz raczej nasze specjalne podziękowanie dla tych, którzy między innymi uczestniczyli w obradach okrągłego stołu, a potem aktywnie brali udział w budowaniu polskiej demokracji. Ale chcieliśmy także złożyć nasze podziękowania tym, którzy później tych zdobyczy nie zepsuli – tłumaczył Edward Szywała.

Przypomniał ostatnie kandydatury, przedłożone przez pierwszych laureatów Diamentu Wolności, później zaś odczytał laudację, która powstała w oparciu o uzasadnienie Władysława Frasyniuka. To on właśnie zaproponował kandydaturę Marka Belki. I tę propozycje niemal jednogłośnie wsparł Klub 25 SPiKŚ.

belka 7

Prof. Marek Belka

Ekonomista, polityk, wykładowca akademicki, dwukrotnie wicepremier oraz premier mniejszościowego rządu, tzw. rządu fachowców, prezes Narodowego Banku Polskiego został laureatem Diamentu Wolności, nagrody Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, z rekomendacji Władysława Frasyniuka.

W czasach największego kryzysu Unii Europejskiej, słabości przywódców, wraca szacunek do wiedzy, profesjonalizmu i umiejętności podejmowania decyzji. W dwóch krajach UE władzę powierzono właśnie ludziom, którzy posiadają takie cechy. Takim symbolem w Polsce jest niewątpliwie Marek Belka, były szef rządu fachowców, który przeprowadził nasz kraj przez najtrudniejszy chyba w okresie transformacji kryzys gospodarczy i kryzys finansów państwa.

My, przedsiębiorcy, jak powietrza potrzebujemy polityków, którzy wiedzę łączą ze znajomością rynku. Najbliższe lata to czas niepewności jutra, powtarzających się problemów w tak bogatych gospodarkach jak Włochy, Francja, co musi się odbić na naszej działalności gospodarczej. Dlatego potrzebujemy w polskiej polityce ludzi takich jak Marek Belka.

Niech tegoroczny Diament Wolności dla Marka Belki będzie szacunkiem naszego środowiska, a i przypomnieniem obywatelom i politykom jak ważny jest profesjonalizm, umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji w budowaniu stabilnej gospodarki, a tym samym w budowaniu zamożności obywateli naszego kraju.”

Profesor nie ukrywał, że Diament Wolności to dla niego duża niespodzianka.

– Przede wszystkim jestem zdziwiony mile postawieniem mnie w gronie osób,  których każda wniosła swój dorobek, swoje piętno w ostatnich latach. Każda z nich na pewno znajdzie się w podręcznikach historii. To według mnie gruba przesada, że znalazłem się wśród nich, ale cóż – mogę być państwu tylko za o wdzięczny – mówił profesor Marek Belka po wręczeniu nagrody.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014