Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Nowa edycja „Zalogowanych” z warsztatami i wizytami w świdnickich firmach [ZDJĘCIA]

Za świdnickimi uczniami już kilka wizyt studyjnych w lokalnych firmach i możliwość poznania przedsiębiorstw – od pomysłu, po jego realizację i finalną produkcję. Wiedzę młodzież miała okazję zdobywać także na pierwszych warsztatach edukacyjnych. To tylko niektóre punkty programu, które będą realizowane w ramach nowej, szóstej edycji projektu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” oraz konkursu „Zalogowani”.

Zalogowani inauguracja, fot. Daniel Gębala

Już po raz szósty rozpoczął się program „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, realizowany przez świdnicki magistrach, a wraz z nim także konkurs „Zalogowani”, którego pomysłodawcą, inicjatorem i współorganizatorem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Oficjalna inauguracja nowej edycji edukacyjnego przedsięwzięcia nastąpiła 17 września 2021 roku. W uroczystości w Auli Widowiskowej przy I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy wzięło udział ponad 170 świdnickich ósmoklasistów wraz z nauczycielami. Po przywitaniu zgromadzonych przez wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego oraz realizującą program Annę Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego, młodzież miała okazję uczestniczyć już w pierwszych warsztatach. Poprowadzili je członkowie United Nations Association – Poland, czyli Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce. W ich trakcie świniccy uczniowie poznali 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs), składających się na wspólny plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata dla obecnych i przyszłych pokoleń.

W kolejnych dniach świdnicka młodzież uczestniczyła w kilku wizytach studyjnych w lokalnych zakładach – w tym także członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Uczniowie zwiedzali m.in. działającą na rynku już ponad 25 lat – firmę Sonel S.A., będącą jednym z największych polskich producentów wysokiej jakości przyrządów pomiarowych dla budownictwa, elektroenergetyki i telekomunikacji.

Zdjęcia z facebook’a Zalogowanych

Młodzież odwiedziła również pracownię PANAS Ekskluzywne Schody i Podłogi, której jednym z właścicieli i współzałożycieli jest Andrzej Panas, prezes SPIKS’u. – Po raz kolejny zaprosiliśmy uczniów do naszej rodzimej pracowni i pokazaliśmy, jak powstają nasze konstrukcje drewniane – od tych klasycznych po najbardziej awangardowe i złożone projekty, w których wykorzystujemy oprócz drewna również inne surowce. Nasi wyjątkowi goście zadawali mnóstwo ciekawych pytań i wykazali się zainteresowaniem zarówno historią firmy i jej rozwoju, ale także samym procesem produkcji. Mam nadzieję, że wizyta zaowocuje wieloma pomysłami, rozbudzi w młodzieży pasję do tworzenia własnych biznesów i zainspiruje ich także na przyszłość – podsumował spotkanie prezes pracowni Andrzej Panas.

 

Zdjęcia z facebook’a Zalogowanych

Zalogowani mieli okazję także poznać obszary funkcjonowania takich przedsiębiorstw jak chociażby – marki KRAUSE, istniejącej od 1900 roku i wytwarzającej drabiny, pomosty oraz rusztowania jezdne do różnorodnych zastosowań czy DBI Plastics, stanowiącego największy oddział duńskiej firmy DBI, producenta tworzyw sztucznych dla branż – motoryzacyjnej, maszynowej i inżynieryjnej. Niedawno odbyła się także wizyta w świdnickiej firmie CLOOS Polska, która oferuje produkty i usługi z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa.

Zdjęcia z facebook’a Zalogowanych

Przed „Zalogowanymi” jeszcze wiele ciekawych zajęć z przedsiębiorczości i innych atrakcji. W ramach program „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, odbywają się także m.in. zajęcia z doradztwa zawodowego i coachingu, spotkania motywacyjne z przedsiębiorcami, zadania w formie e-bonusów czy warsztaty ekonomiczne i miejska gra biznesowa.

Organizatorem przedsięwzięcia jest miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Powiatem Świdnickim.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Daniel Gębala/ UM Świdnica/ Zalogowani/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014