Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Przedsiębiorcy zrzeszeni w SPIKS nagrodzeni Świdnickimi Gryfami 2021 [ZDJĘCIA]

W tym roku statuetki „Świdnickiego Gryfa” odebrali m.in. Andrzej Litwińczuk – producent warzyw „Polska Rzodkiewka”, Marcin Żurakowski – właściciel firmy P.P.H.U. ŻURMET oraz Radosław Nowicki, prowadzący Centrum Zdrowego Stylu Życia ALMA VITA. Specjalne wyróżnienie i tytuł „Nestora Biznesu Lokalnego” otrzymał natomiast Maciej Karpiński, współwłaściciel Farmy Miejskiej. Wręczanie wyróżnień i nagród lokalnym przedsiębiorcom, zasłużonym mieszkańcom i wybitnym osobowościom odbyło się w piątek, 8 października.

Rozdanie najważniejszych lokalnych nagród gospodarczych nastąpiło tradycyjnie podczas Gali Przedsiębiorczości w Teatrze Miejskim w Świdnicy. – Mamy dziś wiele wyróżnień i tytułów, które chcielibyśmy wręczyć ludziom wybitnym. Takim, z których jesteśmy dumni. Takim, którzy swoimi osiągnięciami sprawiają, że o Świdnicy jest głośno i jest to dobra informacja, płynąca w świat. To ludzie gospodarki i nauki. Jak co roku gala jest też okazją, by podziękować świdnickim przedsiębiorcom – mówiła podczas otwarcia, nawiązując też m.in. do rozwoju lokalnej gospodarki, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Uroczystość rozpoczęto od wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy dla prof. dr hab. Marcina Drąga. Nobilitację przyznała Rada Miejska w Świdnicy w listopadzie w 2020 roku. Pochodzący ze Świdnicy i nadal z nią związany, naukowiec wraz z zespołem z Politechniki Wrocławskiej prowadził m.in. badania nad koronawirusem i poszukiwał leku na Covid-19. Ich praca pozwoliła na zidentyfikowanie i przetestowanie molekuł hamujących namnażanie się wirusa. Swoje wyniki bezpłatnie udostępnili innym naukowcom, by możliwe było jak najszybsze odnalezienie skutecznej metody przeciwdziałania koronawirusa. Wielokrotnie nagradzany profesor w 2019 roku został laureatem „Polskiego Nobla”.

Podczas gali przyznano specjalne wyróżnienia i tytuły dla „Nestorów Biznesu Lokalnego”. W tym roku przyjęli je: Eleonora Rutana – prowadząca działalność w zakresie usług porządkowych; Piotr Silko prowadzący firmę JEDYNKA, świadczącą usługi porządkowe; Maciej Karpiński prowadzący Farmę Miejską, firmę zajmującą się zielenią w mieście (należący do Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich) oraz Aleksander Szeredi którego firma zajmuję się pomocą drogową.
Jednym z najważniejszych punktów uroczystości – było przedstawienie nominowanych i uhonorowanie zwycięzców Świdnickiego Gryfa 2021. Laureatów wybierała kapituła konkursowa, składająca się z przedstawicieli władz miasta, organizacji okołobiznesowych, w tym prezesa SPIKS’u oraz przedsiębiorców nagrodzonych w ubiegłym roku. Statuetki przyznano w pięciu głównych kategoriach, w tym aż trzy trafiły do członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Nagrody otrzymali:

  • W KATEGORII – SUDECKI PRODUKT REGIONALNY

Producent Warzyw, Polska Rzodkiewka Andrzej Litwińczuk, Słotwina 81b – rzodkiewka – Gospodarstwo zostało założone w 1970 roku, a od 2003 roku wyspecjalizowane jest w produkcji rzodkiewki oraz cebuli dymki. Wiele lat pracy i doświadczenia zaowocowało tym, iż w chwili obecnej gospodarstwo jest w czołówce producentów rzodkiewki gruntowej w Europie. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze pracowniczej oraz odpowiednio dobranym maszynom rolniczym, nowej hali produkcyjnej o wielkości 4000 m2 i własnej flocie transportowej są w stanie dostarczyć towar w każdy zakątek Polski oraz Europy. Swoje produkty przygotowują według norm wszystkich sieci handlowych oraz giełd warzywnych, odpowiednio magazynują w specjalistycznych komorach chłodniczych. Posiadają uprawy rzodkiewki oraz cebuli dymki na areale 400 ha, dzięki czemu są w stanie wyprodukować 350 000 pęczków rzodkiewki dziennie oraz 150 000 pęczków cebuli dymki dziennie. Oferują klientom swoje produkty od kwietnia do końca listopada. Firma posiada Certyfikat Global GAP oraz GRASP, co umożliwia współpracę z każdym klientem oraz potwierdza wysoką jakość produktów.

  • W KATEGORII – LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

PPHU ŻURMET Marcin Żurakowski, ul. Sikorskiego 37 – Firma ŻURMET istnieje od 1994 roku i zatrudnia około 40 osób. Dysponuje specjalistycznymi obrabiarkami, kadrą techniczno-inżynieryjną oraz odpowiednim zapleczem technicznym. Głównym celem firmy jest wprowadzanie nowszych technologii w dziedzinie obróbki skrawaniem oraz unowocześnienie i modernizację zaplecza techniczno-produkcyjnego. Firma ŻURMET jest znakomitym przykładem tego, jak w dobie pandemii i obostrzeń z nią związanych utrzymać produkcję na stałym poziomie. Udało się to dzięki znacznej dywersyfikacji dostaw materiałów i usług, wprowadzeniu nowych technologii oraz podnoszeniu kwalifikacji załogi. Firmie udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej, które przeznaczone zostały na unowocześnienie parku maszynowego. Firma posiada certyfikat ISO 9001:2015. Na przełomie roku wymieniono chemiczne środki okołoprodukcyjne na przyjazne środowisku chłodziwa biodegradowalne. Firma ŻURMET prowadzi również działalność pro społeczną, przyjmując na praktyki uczniów miejscowej szkoły technicznej, która kształci przyszłych operatorów CNC.

  • W KATEGORII – LIDER MIKROPRZEDSIĘBIORCZOŚCI

BITKOM Marcin Polmański, ul. Okulickiego 6 – Od 2008 roku firma BITKOM świadczy profesjonalne usługi informatyczne. Są solidnym partnerem, który rzetelnie wywiązuje się z powierzanych zadań w ramach outsourcingu IT. Przy usługach informatycznych świadczą usługi serwisu komputerowego oraz sprzedaży sprzętu, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych. Dzięki współpracy z największymi w Polsce dystrybutorami, są w stanie zaoferować produkty najwyższej jakości, renomowanych firm, po atrakcyjnych cenach. Służą doradztwem w zakresie doboru sprzętu i oprogramowania uwzględniając potrzeby klienta. Stale poszerzają wachlarz swoich usług. Oferują kompleksowe usługi w zakresie instalacji technicznych/niskonapięciowych tj. wykonanie, modernizacja i konfiguracja sieci teleinformatycznych, instalacji elektrycznych, instalacji alarmowych oraz telewizji przemysłowej CCTV. Kładą duży nacisk na integrację w/w usług.

  • W KATEGORII – ZDROWIE I URODA

ALMA VITA – Centrum Zdrowego Stylu Życia, Radosław Nowicki – Świdnica, ul. Stefana Żeromskiego 14 – Od 2013 roku ALMA VITA prowadzi działalność opartą na trzech filarach, jakimi są SPORT, ZDROWIE i URODA. Centrum ALMA VITA tworzy zespół specjalistów, ludzi pełnych pasji, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W centrum funkcjonują dwa salony fryzjerskie (damski i męski), zakład kosmetyczny oraz gabinet dietetyczny. Pasję do sportu można zaspokoić w Klubie Squasha, który dysponuje dwoma kortami wraz z zapleczem socjalnym i sauną infrared oraz w Strefie Tańca i Fitness, gdzie profesjonalni instruktorzy prowadzą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Nowa strefa Sauna&Garden Jacuzzi pozwala na relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków. Stylowe wnętrza przedwojennej kamienicy i płynąca z głośników muzyka dopełniają wizerunku miejsca, które sprzyja powstawaniu społeczności ludzi świadomych, że w życiu jest czas na wszystko – rodzinę, pracę, sport, relaks oraz troskę o własne zdrowie i ciało.

  • W KATEGORII – DOBRE SMAKI

CUKIERNIA ŁUKOWA s.c. Tomasz i Wojciech Trzcińscy, Aneta i Piotr Pilarscy, ul. Łukowa 8 – To firma rodzinna, założona przez Irenę i Romana Trzcińskich w roku 1966. Obecnie kolejne pokolenia rozwijają firmę, dostosowując asortyment do oczekiwań klientów. Cukiernia dostarcza swoje produkty w trzech punktach w Świdnicy (cukiernia i kawiarnia na ul. Łukowej, cukiernia i bistro na ul. Kliczkowskiej oraz cukiernia na ul. Głowackiego). To tutaj  można kupić tradycyjnego eklera, jagodziankę, ciasto deserowe ale również zjeść pyszne śniadanie – soki, koktajle, kawę, jak i jedyne w swoim rodzaju bajgle i tosty. Każdy tort, każde zamówienie przygotowane jest z myślą o indywidualnych potrzebach klienta. Rozwój firmy to też stałe zwiększanie zatrudnienia, z tą myślą każdego roku firma pomaga w wykształceniu kolejnych roczników uczniów w zawodzie cukiernika. Obecnie firma przygotowuje 8 uczniów.

Podczas XVII. edycji wydarzenie nie zabrakło również wyróżnienia „Wybitnej Osobowości 2021”. Nagrodą specjalną, przyznaną przez prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowany został Józef Kostka. To absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, rzeczoznawca, od blisko 30 lat biegły sądowy, lotnik, muzyk, członek założyciel Klubu Inteligencji Świdnickiej „Baszta”. Od 45 lat związany zawodowo i społecznie z Naczelną Organizacją Techniczną, wcześniej we Wrocławiu, a obecnie w Świdnicy. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Świdnickiego NOT. Działa bardzo aktywnie, organizując działalność stowarzyszeniową i integrującą środowisko inżynierów i techników naszego regionu. Zorganizował ok. 60 konferencji technicznych o zasięgu krajowym i zagranicznym. Z jego inicjatywy zostały zorganizowane Targi Świdnickie. Jest autorem i współautorem około 50 opinii w zakresie innowacji procesowej i produktowej, które przyczyniły się do pozyskania wielu milionów złotych pomocy finansowej dla przedsiębiorców naszego województwa. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień: srebrny krzyż zasługi (1984r.), honorowe odznaki NOT, zasłużony dla województwa wrocławskiego i miasta Wrocław (1983 r.), nagroda rektora Politechniki Wrocławskiej (1970-1974r.), medal pamiątkowy Rektora Politechniki Wrocławskiej z okazji 100-lecia działalności Politechniki (2010r.).

Nagrodzona została również organizacja pozarządowa. Wyróżnienie otrzymała Sudecka Izba Przemysłowo – Handlowa, a nagrodę odebrał prezydent izby – Ryszard Sobański. Istniejąca w od 1993 roku organizacja podejmuje szereg przedsięwzięć wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w regionie. Jako organizacja samorządu gospodarczego regionu świdnickiego skupia przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie, poza kilkoma dużymi firmami, będącymi wizytówką Świdnicy. Realizuje zadania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, współpracuje z organizacjami gospodarczymi, instytucjami i jednostkami samorządu terytorialnego. Ważnym elementem jej działalności jest też stała współpraca z izbami i organizacjami otoczenia biznesu z Ukrainy, Republiki Czeskiej i Niemiec.

Podczas uroczystości wręczono również tytuły „Wybitnym osobowościom pogranicza”. Kategoria związana jest z realizacją projektu „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. W ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19 nie wręczono nagród Świdnicki Gryf 2020 „Wybitnym osobowościom pogranicza” i było to możliwe dopiero na tegorocznej gali. Tytuły odebrali:

  • Izabela Pacanova, tłumaczka języka czeskiego, regularnie angażującą się w projekty miasta Trutnova realizowane z polskimi partnerami. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wysokiej jakości pracy, komunikacja między stronami – czeską i polską jest całkowicie płynna, zrozumiała i bezproblemowa. Zna doskonale realia funkcjonowania pogranicza polsko-czeskiego. Życzliwą i pomocną postawą wprowadza i podnosi wzajemną empatię dla obu narodów, doskonale je łącząc.

  • Frantiszek Molik – dyrektor oddziału Krajskiej Hospodarskiej Komory Kralovohradeckiego Kraju w Nachodzie od 2003 roku. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy na rzecz współpracy czesko-polskiej w dziedzinie biznesu i kultury. Od lat aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Niemal codziennie udziela polskim przedsiębiorcom informacji w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Na bieżąco współpracuje z organizacjami otoczenia biznesu, pozyskując partnerów handlowych w Polsce i w Czechach. Był pomysłodawcą i brał udział w wielu polsko – czeskich projektach transgranicznych, w których beneficjentem była również Gmina Miasto Świdnica. W roku 2015 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, kulturalnej i transgranicznej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent miasta w tym roku przyznała także „Specjalne wyróżnienie – za budowanie mostu pomiędzy narodem polskim i białoruskim”. Otrzymała je:

Natalia Polkh-Kastsiukowich Z wykształcenia jest filologiem. W Polce mieszka od 2005 roku. W wielu miejscowościach Polski organizuje festiwale twórczości, na które zapraszane są zespoły różnych krajów, propagując tym kulturę wielu narodów. Aktywnie rozpowszechnia w Polsce informacje o tym, co dzieje się na Białorusi, ponieważ społeczność międzynarodowa nie powinna stać z boku, gdy w centrum Europy ludzie są więzieni, zabijani za chęć uczciwych wyborów i życia w praworządnym kraju. Jest organizatorką protestów w Świdnicy i Wrocławiu, wolontariuszką, która pomaga rodakom potrzebującym pomocy, zarówno dostarczając potrzebną odzież i środki higieny, jak i w wypełnianiu różnych wniosków i dokumentów.

Podobnie jak w poprzednim roku, Galę Przedsiębiorczości „Świdnicki Gryf” transmitowała ŚWIDNICA rynek z tradycjami. Nagranie można znaleźć pod linkiem:

https://www.facebook.com/SWIDNICArynekztradycjami/videos/1513512322348335

/oprac. Agnieszka Nowicka/
/Materiały prasowe i zdjęcia – UM Świdnica/ Świdnica rynek z tradycjami/ Wiktor Bąkiewicz/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014