Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Ostatnia prezentacja

Dwunastu kandydatów do Sejmu i Senatu RP wystąpiło w prezentacji, zorganizowanej 18 października przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Telewizję Regionalną ELETOP SUDETY. W ponad dwugodzinnym programie, emitowanym „na żywo” mieli ostatni raz okazję do zaprezentowania swoich poglądów i programów.
Była to prawdopodobnie największa telewizyjna debata, zorganizowana w regionie wałbrzyskim, w okręgu nr 2. Do konfrontacji swoich poglądów zaproszono przedstawicieli czterech ugrupowań, które według wszystkich sondaży mają największe szanse na zdobycie mandatów. Wystartowano punktualnie o 18.00.

 

Udział w prezentacji wzięli z ramienia Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski, Roman Ludwiczuk (Senat) i Stanisław Jurcewicz (Senat). Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali Anna Zalewska, Władysław Wiązowski i Mieczysław Szyszka (Senat). Z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego wystąpili Ryszard Niebieszczański, Mariusz Gregorczyk i Stanisław Longawa (Senat). Z koalicji Lewica i Demokraci przybyli Jan Lityński, Sebastian Owczarski i Krystyna Werner. Każdy z kandydatów otrzymywał te same pytania i miał identyczny czas – 1 minutę na odpowiedź. Ze strony Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich pytania zadawali prezes Janusz Szostak i członek zarządu Bogusław Solima. Pierwszy pytał o pomysły na utrzymanie wzrostu gospodarczego i wykorzystanie szans, jakie daje dobra koniunktura. Drugi z członków SPiKŚ prosił o podanie pomysłów, które wzmocnić miałyby gospodarczo nasz region. Przyznać trzeba, że pomysłów tych padło wiele i każdy – od rozbudowy sieci transportowej po ściąganie unijnych środków – wydaje się słuszny. Życzyć trzeba sobie tylko, by choć 50% z tych propozycji zostało zrealizowanych. Z ramienia TELETOP SUDETY padły pytania o rozwiązanie problemów w służbie zdrowia, mądrą politykę społeczną, a wreszcie o sposoby na ściągniecie z powrotem do Polski emigrantów, którzy w ostatnich dwóch latach opuścili Polskę. Wreszcie ostatnia część prezentacji należała do sztabów wyborczych, które zadać mogły po trzy pytania, skierowane do konkretnych kandydatów. LiD konsekwentnie kierował wszystkie do swoich przedstawicieli, pozwalając na dodatkową prezentację w dziedzinach, w których kandydaci czuli się najmocniejsi. Pozostałe komitety, prócz wsparcia swoich kandydatów, wykorzystały możliwość zadania trudnych pytań reprezentantom „konkurencji”, nie doszło jednak do zbyt zażartych dyskusji, a najgorętsza wymiana zdań – czego można się było spodziewać – odbyła się na linii PiS – PO. Debata zakończyła się o 20.15, a więc w przewidzianym limicie czasowym. Trzeba przyznać, że każda z prezentujących się osób była dobrze przygotowana merytorycznie. Żaden z kandydatów nie znalazł się tam „przypadkiem”. Prezentację oglądali widzowie ze Świdnicy, Świebodzic, Strzegomia, Żarowa, Jaworzyny i Ząbkowic Śląskich. Było to zarazem podsumowanie krótkiej, ale bardzo burzliwej kampanii wyborczej. Jej efekty poznamy już 22 października…

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014