Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Parlamentarzyści z przedsiębiorcami

Posłanki Platformy Obywatelskiej Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Monika Wielichowska oraz Prawa i Sprawiedliwości – Anna Zalewska oraz senatorowie PO Kazimierz Jurcewicz i Wojciech Kilian spotkali się z przedstawicielami świdnickiego środowiska przedsiębiorców. Spotkanie, zorganizowane przez prezydenta Wojciecha Murdzka, prowadził Jacek Domejko, Prezes Zarządu SPiKŚ.

 

Bezpośrednim pretekstem do spotkania był dokument, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, a sygnowany przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego „Prawo przyjazne dla gospodarki”. „Misją Ministerstwa Gospodarki jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu Ministerstwo Gospodarki od kilku lat podejmuje kolejne inicjatywy zmierzające do poprawy otoczenia prawnego, w którym funkcjonują przedsiębiorcy, a także zmniejszenia kosztów wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.”

Dokument stanowi przegląd uregulowań prawnych, dokonanych przez polski Parlament w ciągu ostatnich dwóch lat, które ułatwić miały prowadzenie działalności gospodarczej. Wicepremier apeluje w końcowej części dokumentu o zgłaszanie kolejnych postulatów. „Zachęcam do zgłaszania na nasz adres regulacje@mg.gov.pl wszelkich barier prawnych, propozycji uproszczeń legislacyjnych, które następnie będziemy analizować pod kątem możliwości dokonania odpowiednich zmian legislacyjnych w ramach inicjatyw Ministerstwa Gospodarki bądź przekażemy do właściwych resortów.”

W misji zbierania postulatów od przedsiębiorców pośredniczyć mają parlamentarzyści regionów, stąd pomysł na organizację spotkania. Niestety, mimo szeroko skierowanego zaproszenia w spotkaniu uczestniczyło zaledwie kilkadziesiąt osób.

Jak czytamy w relacji Urzędu Miejskiego: „Posłowie i senatorowie opowiadali o swoich pracach w parlamencie, a także o przygotowywanych projektach dotyczących gospodarki i rynku pracy. Przedsiębiorcy głównie skarżyli się na przewlekłości w postępowaniach administracyjnych, a także w sądownictwie gospodarczym. Zachęcali do większej współpracy i dialogu na linii przedsiębiorcy-posłowie i senatorowie przy pracy nad konkretnymi ustawami. Wskazywali, że sporo kontrowersji budzi forma partnerstwa publiczno-prywatnego, a tak być nie powinno, co więcej wciąż rosną obciążenia dla biznesu i koszty pracy. „

W spotkaniu wzięli udział m. in. przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Sudeckiej Izby Przemysłowo–Handlowej, Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, Cechu Rzemiosł Różnych, firm lokalnych oraz działających w świdnickiej podstrefie WSSE „Invest-Park”, a także uczelni wyższych.

Źródło zdjęć – Urząd Miejski w Świdnicy

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014