Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Podsumowanie wydarzeń świdnickich przedsiębiorców [KALENDARIUM SPIKS 2023]

Organizacja tradycyjnych inicjatyw i sztandarowych programów, ale też nowych, ciekawych spotkań z politykami i ekonomistami. W jakie wydarzenia obfitował miniony rok? Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich podsumowuje swoje działania w 2023 roku. Składa również życzenia realizacji zamierzonych celów i nowych wyzwań w rozpoczynającym się roku 2024.

MARZEC

O problemach przedsiębiorców z rzecznikiem Adamem Abramowiczem

„Problemy MŚP i sposoby ich rozwiązywania. Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców wzorem Niemiec” stały się tematem rozmowy z Adamem Abramowiczem w Świdnicy. – My chcemy prostej zasady jak w Niemczech: przedsiębiorca chce, ubezpiecza się w państwowej firmie, nie chce, to robi to w prywatnej – mówił rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz 29 marca w Centrum Organizacji Pozarządowych. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Wzięło w nich udział kilkunastu przedstawicieli lokalnych firm, a także władze samorządowe wraz z prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską. Wydarzenie poprowadził Andrzej Panas, prezes świdnickiej organizacji biznesowej.

Zdjęcia użyczone z facebooka Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy, fot. Wiktor Bąkiewicz

CZERWIEC

Finał VII edycji „Zalogowanych” z rozdaniem nagród

W 2023 roku zakończyła się siódma już edycja konkursu „Zalogowani”, zainicjowanego i wspieranego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Tradycyjnie został on zorganizowany w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” przez świdnicki magistrat, działającym we współpracy także z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Powiatem Świdnickim. Niezmiennie też jego celem było zachęcenie młodzieży do pracy i zamieszkania w Świdnicy i w okolicach oraz dostarczenie wiedzy, a także praktycznych umiejętności, które ułatwią im realizację planów edukacyjnych i zawodowych w przyszłości.

W tegorocznej odsłonie tego projektu wzięło udział 172 ósmoklasistów z 10 świdnickich szkół podstawowych. Przez cały rok szkolny każdy z uczniów uczestniczył w czterech wizytach studyjnych w lokalnych firmach oraz czterech warsztatach z doradztwa zawodowego. Młodzież miała możliwość również spotkać się z technicznymi i branżowymi szkołami ponadpodstawowymi oraz pracodawcami z terenu Świdnicy w ramach III Forum Zawodów Ziemi Świdnickiej. Swoją wiedzę uczestnicy projektu mogli sprawdzić w e-bonusach czy grze biznesowej. Najlepsi zakwalifikowani zostali do finału, mając możliwość zaprezentowania przed komisją głównego konkursu własnych pomysłów na biznes w Świdnicy.

Edukacyjny program podsumowano 14 czerwca na uroczystej gali w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Wręczono również nagrody laureatom i wyróżnionym.

fot. UM Świdnica

Historia Świdnicy i jej zabytków” – konkurs historyczny SPIKS po raz XVII

35 uczestników, 12 zespołów i 45 zróżnicowanych pytań z historii Świdnicy i jej zabytków. Młodzież ze świdnickich szkół średnich i podstawowych po raz kolejny stanęła w szranki w konkursie historycznym, organizowanym przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zmagania z wiedzy o dziejach miasta przeprowadzone zostały w czwartek, 15 czerwca w Świdnicy. To była już 17. edycja konkursu historycznego dawniej realizowana przez SPIKS i Muzeum Dawnego Kupiectwa pod szyldem „Świdnica – moje miasto”.

fot. Wiktor Bąkiewicz

Spotkanie z posłem Ryszardem Petru

Ekonomista, przedsiębiorca, twórca i dawniej lider partii Nowoczesna (lata 2015 – 2017), a obecnie poseł Polski 2050 gościł w Świdnicy 22 czerwca. Ryszard Petru spotkał się z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców. Polityk jest autorem także wielu artykułów i prac związanych z tematyką kryzysu finansowego, systemu emerytalnego i konkurencyjności gospodarki. Podczas ponad trzygodzinnej rozmowy poruszył kwestie prezentowane m.in. w ostatniej swoje książce „Gospodarka zwycięży”, wydanej w maju 2023 roku.

Zdjęcia użyczone z facebooka Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy, fot. Wiktor Bąkiewicz

SIERPIEŃ

Przedsiębiorcy spotkali się z samorządowcami

Pod koniec sierpnia Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnicy zaprosiło na coroczne spotkanie lokalnych samorządowców. Uczestniczyli w nim starosta świdnicki Piotr Fedorowicz oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Właściciele firm, zrzeszeni w świdnickiej organizacji biznesowej, mieli okazję porozmawiania o inwestycjach, planowanych przedsięwzięciach i lokalnej sytuacji finansowej.

Zdjęcia użyczone z facebooka Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

PAŹDZIERNIK

Przedsiębiorcy otrzymali statuetki Świdnickich Gryfów 2023

Po raz 19. uhonorowano lokalne firmy i przedsiębiorstwa, wybitną osobowość, a także produkt regionalny. Statuetki Świdnickiego Gryfa zostały wręczone 12 października na uroczystej Gali Przedsiębiorczości w świdnickim teatrze. Lokalne firmy i przedsiębiorstwa uhonorowano nagrodami już po raz 19.

Tradycyjnie na początku wyróżniono „Nestorów Biznesu Lokalnego”. W tym roku zaszczytny tytuł otrzymali – Maria Szopa, prowadząca sklepy przy ul. Trybunalskiej 19 i Długiej 34-36; Halina Pinkiewicz, prowadząca zakład i sklep jubilerski przy ul. Komunardów 13; Roman Duszyński prowadzący przez wiele lat lodziarnię przy ul. Długiej 4; Krzysztof Szaliłow, prowadzący firmę Rafix – sklep obuwniczy przy ul. Trybunalskiej 2 oraz dystrybucję pomocy dydaktycznych i zabawek do przedszkoli i żłobków; Edward Gałczyński, prowadzący kwiaciarnię przy ul. Łukowej 1; Ilona i Robert Kurowscy prowadzący piekarnię przy ul. Grodzkiej 4.

Podczas uroczystości przedstawiono nominowanych i uhonorowano zwycięzców Świdnickiego Gryfa 2023. Laureatów wybierała kapituła konkursowa, składająca się z władz Świdnicy, organizacji okołobiznesowych, w tym przedstawiciela SPIKS-u oraz przedsiębiorców nagrodzonych w ubiegłym roku. Statuetki przyznano w pięciu kategoriach.

fot. UM Świdnica

Najważniejsze lokalne nagrody gospodarcze w tym roku przyznano następującym firmom.

  • W KATEGORII – SUDECKI PRODUKT REGIONALNY:

    PIRAMIDA Sp. z o.o. Kostrza, ul. Kopernika 30 – Przedmiotem działalności firmy jest wydobywanie granitu, jego obróbka i przeróbka. Firma produkuje bardzo zróżnicowane wyroby kamienne, nie tylko z granitu strzegomskiego pochodzącego z własnej kopalni, ale także z różnokolorowych granitów i marmurów, importowanych z całego świata. Oprócz podstawowych produktów takich jak: krawężniki, posadzki, schody blokowe, płyty fasadowe, parapety, blaty kuchenne firma produkuje również elementy małej architektury np. fontanny, ławki, kwietniki, figury ogrodowe itp. Rzeczą, która wyróżnia spółkę Piramida od innych firm tej branży, jest fakt wykonywania przez nią bardzo trudnych realizacji. W roku 2022 spółka wykonała oraz zamontowała z granitu strzegomskiego stupę buddyjską (tradycyjna budowla religijna) w Kolumbii. Do tej pory firma wykonała i zamontowała kilkanaście podobnych stup buddyjskich w wielu krajach. Jest to bardzo nietypowy produkt  z granitu strzegomskiego o imponujących wymiarach, a spółka jest jedynym producentem tego typu budowli w Polsce.

  • W KATEGORII – LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI:


    GALESS Sp. z o.o. u. Jagienki 2-4, Świdnica
    – Jest jedną z większych firm na Dolnym Śląsku świadczącą usługi galwaniczne, która jako jedyna w Polsce świadczy usługę cynowania chemicznego oraz niklowania sulfaminowego w procesie automatycznym. Stale buduje nowe i modernizuje istniejące linie galwaniczne. Firma szczyci się wysoką jakością, terminowością i dbałością o środowisko naturalne. Funkcjonujące w przedsiębiorstwie Laboratorium Higieny Pracy i Badania Środowiska ESlab, od 12 lat posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, potwierdzające kompetencje i upoważniające do wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy oraz w ściekach. Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratorium pozwala świadczyć usługi dla innych dużych zakładów pracy. GALESS Sp. z o.o. może pochwalić się bardzo wysoką jakością wykonywanych usług. Najlepszym dowodem na to jest wieloletnia współpraca z kluczowymi firmami motoryzacyjnymi, które kładą ogromny nacisk na jakość i terminowość.

  • W KATEGORII – LIDER MIKROPRZEDSIĘBIORCZOŚCI


    Firma Inwestycyjna JW Witold Jaskólski, Henryk Włodek s. c., ul. Westerplatte 40/2, Świdnica –
    Powstała w 2020 roku jako firma deweloperska, skupiająca się na inwestowaniu w ciekawych lokalizacjach ze zrównoważonym wskaźnikiem intensywności zabudowy. Obecnie realizuje inwestycje w Świdnicy, czyli zabudowę wielorodzinną – Ogrody Zawiszów oraz w Cieplicach. Stale rozbudowuje bazę firm współpracujących. Wprowadza na rynek nowy produkt, polegający na budowie mieszkań wraz z zarządzaniem w okresie gwarancji i po jej zakończeniu. Szanując środowisko naturalne, spółka dba o zagospodarowanie terenów inwestycyjnych nową zielenią. Planuje także wprowadzić system odczytu wodomierzy i ciepłomierzy poprzez obsługę z telefonu przez lokatorów i zarządcę oraz sterowanie temperaturą w mieszkaniu za pośrednictwem telefonu.

  • W KATEGORII – ZDROWIE I URODA


    MEDBEAUTY Aesthetic Clinic KEPA ul. Sikorskiego 31, Świdnica –
    Działająca w Świdnicy od 2008 roku  klinika medycyny estetycznej. W ramach prowadzonej działalności oferuje  bezpłatne konsultacje dla pacjentów chcących poszerzyć wiedzę z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Ponadto oferuje konsultacje dermatoonkologiczne, które w wielu przypadkach umożliwiły rozpoznanie i leczenie raka skóry. Dodatkowo, co miesiąc udzielane są bezpłatne konsultacje dermokosmetyczne. Autorskim pomysłem, doktora Andrzeja Kępy, jest stworzona w 2014 roku Akademia Kształtu, w której dwie wykwalifikowane kosmetolog oferują zabiegi na najnowocześniejszych obecnie urządzeniach medycznych, przeznaczonych do pracy z ciałem. Oferta kliniki skierowana jest do wszystkich osób chcących w bezpieczny i profesjonalny sposób zadbać o zdrowie i wygląd. W 2020 roku wprowadzono do oferty pierwszy w Świdnicy program suplementacji, oferując dożylne wlewy witaminowe, wzmacniające, antiaging, wspomagające leczenie chorób nowotworowych. Trafiający do kliniki pacjenci onkologiczni są każdorazowo bezpłatnie konsultowani przez specjalistę onkologa.

  • W KATEGORII – DOBRE SMAKI:

     

    CAFE FOSA Wojciech Rut ul. Konopnickiej 9 – Lokal jest nieprzerwanie czynny od 1993 roku. Początkowo oferta ograniczała się do serwowania asortymentu napojów alkoholowych, bezalkoholowych i drobnych przekąsek. Konkurencja i zapotrzebowanie lokalnego rynku usług gastronomicznych, powodowały ciągły rozwój lokalu. Oferta została poszerzona o kawiarnię, a w dalszej kolejności restaurację specjalizującą się w potrawach kuchni włoskiej. W kolejnych etapach rozbudowy wykorzystywane były wszystkie odkrywane relikty dawnej Świdnicy. Uwarunkowania historyczne i lokalizacja pozwoliły na stworzenie idealnego miejsca do organizacji koncertów, spotkań i imprez okolicznościowych. Działania te spotkały się z dużym uznaniem klientów, którzy doceniają także starania w należytym przygotowaniu potraw z najlepszych, oryginalnych, w większości włoskich produktów, oraz obsłudze na odpowiednim poziomie.

Wręczono również nagrodę specjalną „Wybitna osobowość”. W tym roku tytułem uhonorowany został:

  • Jerzy Skonieczny – jeden z pierwszych świdnickich przedsiębiorców. Swoją firmę budował od wczesnych lat osiemdziesiątych XX wieku. Przez wiele lat aktywnie wspierał rozwój przedsiębiorczości w regionie, między innymi jako członek Krajowej Izby Gospodarczej. Był również wieloletnim członkiem prezydium Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dzięki której przygraniczna współpraca, nie tylko gospodarcza, w szczególności z Republiką Czeską, rozwinęła się na skalę wcześniej niespotykaną. Od 1991 roku jest też członkiem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, należący do elitarnego Klubu 25, zrzeszającego założycieli tej prężnie działającej od ponad trzydziestu lat organizacji, a także wieloletni członek zarządu i władz stowarzyszenia. W 2002 roku piastował funkcję prezesa tej organizacji.

    Laureat jest nie tylko przedsiębiorcą działającym na rzecz rozwoju gospodarki, ale też aktywnym i utytułowanym działaczem społecznym. To wieloletni członek Klubu Rotary Świdnica-Wałbrzych, słynącego z działalności charytatywnej. Jest także Członkiem Honorowym Związku Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, za którego wspieranie, także finansowe, został uhonorowany Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1956. W 2010 roku za te dokonania prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

    Działalność gospodarcza to jednak nie tylko praca w metalu, ale też – prowadzone wspólnie z żoną Krystyną oraz córkami Edytą i Justyną – znanej i lubianej restauracji Wołowina w Świdnicy, a także malowniczo położonego i prężnie działającego Gospodarstwa Agroturystycznego Podkowa w Modliszowie.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej dla organizacji pozarządowej zostało natomiast:

  • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Powstało w Świdnicy 12 listopada 1988 roku z inicjatywy Witolda Karsta, Tadeusza Reczucha i Zbigniewa Strzeleckiego. Towarzystwo wpisało się w kontekst historyczno-polityczny, który miał miejsce po II wojnie światowej, gdy na Ziemie Odzyskane przybyli mieszkańcy ze wschodu i stanowili około 40% społeczności. Głównymi celami Towarzystwa  jest zachowanie pamięci o historii i kulturze kresowej oraz służenie pomocą mieszkającym tam nadal Polakom.Instytucja bardzo dba o walory edukacyjne swojej działalności, toteż od początku istnienia chętnie współpracuje ze szkołami przy organizacji konkursów tematycznych np. „Moje kresowe korzenie”. Utrwala pamięć o losach Polaków urodzonych na kresach, głosi prawdę historyczną tak często wypaczaną czy przemilczaną.Dzięki inicjatywie i funduszom Towarzystwa umieszczono w mieście kilka tablic pamiątkowych, upamiętniających wydarzenia historyczne. Nadano też nazwy ulicom i rondom świdnickim ku pamięci kresowian. W kalendarzu imprez sygnowanych przez Towarzystwo pojawiają się w kolejnych latach ważne dla całego środowiska lokalnego Dni Lwowa i Kultury Kresowej oraz wystawy.

fot. UM Świdnica

Nowa odsłona „Zalogowanych” rozpoczęta

26 października nastąpiła inauguracja 8. edycji programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” oraz odbywającego się w jego ramach konkursu „Zalogowani”. W uroczystym rozpoczęciu nowej odsłony inicjatywy edukacyjnej wzięło udział 340 uczestników, a wśród nich – świdniccy ósmoklasiści, licealiści nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych firm i instytucji. W sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy uczniowie w mieli okazję wysłuchać historii firmy prezes Komatsu Poland – Marcin Grześkowiak. Gość specjalny opowiadał o codziennym funkcjonowaniu firmy oraz o swojej ścieżce kariery zawodowej. Podczas spotkania nie brakowało pytań, a najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni cennymi upominkami.

fot. facebook Zalogowani

GRUDZIEŃ

Przedsiębiorcy spotkali się przy wigilijnym stole

Tradycyjnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia właściciele lokalnych firm zasiedli przy wigilijnym stole. W opłatkowym spotkaniu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich uczestniczyła także prezydent Świdnicy.

/SPIKS/
/Materiały – UM Świdnica, facebook:
Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy oraz Zalogowani/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014