Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Specjalne podziękowanie

 

W upalne popołudnie, 16 czerwca, Świdnica witała niezwykłego gościa – profesora Marka Belkę, prezesa Narodowego Banku Polskiego, a więc człowieka, który odgrywa jedną z najważniejszych ról w polskiej polityce finansowej. Profesor odwiedził nasze miasto wraz z żoną Krystyną, a jego obecność związana była z przyznanym mu przed kilkoma miesiącami Diamentem Wolności.

 

Uroczystość wręczenia wyróżnienia miała miejsce w stylowych i pięknych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Profesorowi towarzyszyli pracownicy NBP, a w gronie przybyłych na spotkanie prócz członków SPiKŚ i ich małżonek znaleźli się świdniccy i wałbrzyscy bankowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele i wszyscy ci, którzy swoją obecnością chcieli oddać szacunek byłemu premierowi polskiego rządu.

Gości witał prezes SPiKŚ Jacek Domejko. Po nim głos przejął prezes honorowy, a zarazem gospodarz Świdnickiego Forum Gospodarczego – Edward Szywała. Przypomniał ideę powołania do życia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, jego najważniejsze inicjatywy oraz pomysł ustanowienia Diamentu Wolności.

– Był rok 2009, 4 czerwca. Podjęliśmy wtedy inicjatywę uczczenia tego dnia, dnia pierwszych wolnych wyborów w demokratycznej Polsce. I w tamtym czasie narodził się pomysł, by uhonorować tych, którzy przez ostatnie dwie dekady pływali swoim działaniem na rozwój demokracji, rozwój gospodarki, rozwój kraju.

– To nie miała być nagroda, lecz raczej nasze specjalne podziękowanie dla tych, którzy między innymi uczestniczyli w obradach okrągłego stołu, a potem aktywnie brali udział w budowaniu polskiej demokracji. Ale chcieliśmy także złożyć nasze podziękowania tym, którzy później tych zdobyczy nie zepsuli – tłumaczył Edward Szywała.

Przypomniał ostatnie kandydatury, przedłożone przez pierwszych laureatów Diamentu Wolności, później zaś odczytał laudację, która powstała w oparciu o uzasadnienie Władysława Frasyniuka. To on właśnie zaproponował kandydaturę Marka Belki. I tę propozycje niemal jednogłośnie wsparł Klub 25 SPiKŚ.

Prof. Marek Belka

Ekonomista, polityk, wykładowca akademicki, dwukrotnie wicepremier oraz premier mniejszościowego rządu, tzw. rządu fachowców, prezes Narodowego Banku Polskiego został laureatem Diamentu Wolności, nagrody Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, z rekomendacji Władysława Frasyniuka.

W czasach największego kryzysu Unii Europejskiej, słabości przywódców, wraca szacunek do wiedzy, profesjonalizmu i umiejętności podejmowania decyzji. W dwóch krajach UE władzę powierzono właśnie ludziom, którzy posiadają takie cechy. Takim symbolem w Polsce jest niewątpliwie Marek Belka, były szef rządu fachowców, który przeprowadził nasz kraj przez najtrudniejszy chyba w okresie transformacji kryzys gospodarczy i kryzys finansów państwa.

My, przedsiębiorcy, jak powietrza potrzebujemy polityków, którzy wiedzę łączą ze znajomością rynku. Najbliższe lata to czas niepewności jutra, powtarzających się problemów w tak bogatych gospodarkach jak Włochy, Francja, co musi się odbić na naszej działalności gospodarczej. Dlatego potrzebujemy w polskiej polityce ludzi takich jak Marek Belka.

Niech tegoroczny Diament Wolności dla Marka Belki będzie szacunkiem naszego środowiska, a i przypomnieniem obywatelom i politykom jak ważny jest profesjonalizm, umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji w budowaniu stabilnej gospodarki, a tym samym w budowaniu zamożności obywateli naszego kraju.”

Profesor nie ukrywał, że Diament Wolności to dla niego duża niespodzianka.

– Przede wszystkim jestem zdziwiony mile postawieniem mnie w gronie osób,  których każda wniosła swój dorobek, swoje piętno w ostatnich latach. Każda z nich na pewno znajdzie się w podręcznikach historii. To według mnie gruba przesada, że znalazłem się wśród nich, ale cóż – mogę być państwu tylko za o wdzięczny – mówił profesor Marek Belka po wręczeniu nagrody.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014