Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Światełko nadziei

Trafiają tu wtedy, gdy szkoła i rodzice czują się bezsilni. I właśnie tutaj często odnajdują motywację do nauki, zaczynają mieć plany i marzenia. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich piąty już rok obejmuje swoją pomocą to nietypowe miejsce, nietypową placówkę.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Walimiu zajmuje się młodzieżą z powiatów świdnickiego i wałbrzyskiego. W tej chwili liczy ponad czterdziestu wychowanków. To jedyna taka placówka w regionie. Jedyne miejsce, gdzie gimnazjaliści mogą zdobyć swoją druga szansę. Wigilia to czas szczególny dla mieszkającej tu młodzieży. To czas wizyty w domu. Wcześniej jednak na uroczystym opłatkowym spotkaniu składają wychowawcom i sobie życzenia, biorą udział w jasełkowym przedstawieniu, wspólnie śpiewają kolędy. Jak co roku, także i w tym takie właśnie spotkanie odbyło się 20 grudnia. I jak co roku do młodzieży zawitał święty Mikołaj, który przywiózł upominki, przygotowane w ramach akcji Dobra Gwiazdka przez członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Kosmetyki, książki, zabawki i słodycze trafiły tym razem do 35 wychowanków.
Gościem specjalnym spotkania była Stanisława Buchowiec, wieloletnia dyrektor ośrodka, dziś już na emeryturze. Ale wciąż aktywna, bowiem od wielu lat pani Stanisława kieruje hufcem ZHP w Wałbrzychu. Do ośrodka przywiozła wiele ciepłych słów i nietypowe przesłanie, wiążące się z okresem Bożego Narodzenia – przesłanie nadziei, wiążącej się z przekazywanym przez harcerzy Światełkiem Betlejemskim.

Już siedemnaście lat po ziemi wałbrzyskiej i świdnickiej wędruje to światełko, a jedenasty raz trafia tu, do ośrodka w Walimiu. Niech będzie znakiem nadziei na lepsze jutro, lepsze zdrowie, lepszy byt. Życzę wam, byście od dziś stali się tym betlejemskim światłem, byście stawiali sobie wciąż nowe wyzwania i byli przykładem dla innych – mówiła Stanisława Buchowiec.

Obecna dyrektor placówki, Ewa Bucholc, miała tego dnia dla młodzieży także wspaniałą, świąteczną niespodziankę. Dzięki realizowanemu przez Ośrodek programowi, na który uzyskano finansowe wsparcie z Unii Europejskiej, młodzież w nagrodę za wzorowe utrzymanie w czystości swoich pokoi i świetlic otrzymała kolorowe telewizory oraz zestawy kina domowego. Każda z czterech grup mogła się tego dnia zatem cieszyć fantastycznymi gwiazdkowymi prezentami. Upominki otrzymali też ci, którzy w sposób szczególny zadbali o estetykę i wystrój pomieszczeń.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014