Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Świdnica – moje miasto

Do jakiego księstwa należała Świdnica przez cały XIII wiek? Jak nazywał się szwagier księcia Bolka I, który po jego śmierci sprawował opiekę nad jego nieletnimi synami? W którym roku husyci spalili przedmieścia Świdnicy? Na takie, a nawet jeszcze trudniejsze pytania odpowiadali uczestnicy konkursu historycznego „Świdnica – moje miasto”.

W zmaganiach, które zorganizowały wspólnie po raz czwarty Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców, Muzeum Dawnego Kupiectwa i redakcja „Wiadomości Świdnickich” wzięło udział dwudziestu reprezentantów z siedmiu świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Test, jaki mieli do rozwiązania, wcale nie należał do łatwych – mówią zgodnie pracownicy muzeum. Ale nagrody fundowane przez świdnickich przedsiębiorców skupionych w SPiKŚ były na tyle atrakcyjne, aby przyciągnąć wielu śmiałków gotowych zmierzyć się z pytaniami na temat historii ich miasta.

Zwyciężył Bartosz Czarnotta, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, który w nagrodę pojedzie razem z mamą na dowolną wycieczkę – prawdopodobnie do którejś z europejskich stolic. Bartosz razem z pozostałą dwójką reprezentantów I LO Klaudią Kalarus i Stanisławem Abramikiem wywalczył także nagrodę dla swojej szkoły. Łączna suma 110 zdobytych przez nich punktów zamieniła się na potrzebną szkole wieżę stereo. Sama zaś Klaudia zajęła w konkursie drugie miejsce, otrzymując w nagrodę aparat cyfrowy. Warto dodać, że nauczycielem historii obydwojga jest Paweł Barański, który już od kilku lat prowadzi zdolnych młodych historyków do wielu sukcesów.
O miejsce trzecie trzeba było rozegrać dogrywkę, w której w bratobójczej wręcz walce starli się reprezentanci tej samej szkoły – Gimnazjum nr 1 Maciej Kellera i Wojciech Ruszkiewicz. Zwyciężył ten drugi, stając tym samym na najniższym stopniu symbolicznego podium i odbierając odtwarzacz mp4.
Całej trójce wręczył nagrody sam prezes SPiKŚ Edward Szywała wraz z dyrektorem Muzeum Dawnego Kupiectwa Wiesławem Rośkowiczem i redaktor naczelną „WŚ” Anitą Odachowską-Mazurek. Konkurs rozstrzygnięto w południe, zaś uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środowy wieczór 18 czerwca w czasie comiesięcznego spotkania świdnickich przedsiębiorców zgromadzonych w SPiKŚ.
– Bardzo nas cieszy, że już po raz czwarty możemy wręczać nagrody tak utalentowanym młodym ludziom. Z doświadczenia poprzednich edycji konkursu wiemy, że często jest to dla nich często sposób na wybór dalszej drogi kariery – powiedział Edward Szywała. Laureat dwóch edycji konkursu „Świdnica – moje miasto”, także uczeń, a dziś absolwent Kasprowicza, studiuje historię.

Wyniki i punktacja uczestników:

I – Bartosz Czarnotta (I LO) – 45 pkt.

II – Klaudia Kalarus (I LO) – 40 pkt.

III – Wojciech Ruszkiewicz (G 1) – 35 pkt. + 2 pkt. dogrywka

Pozostałych 10 miejsc kolejno zajęli: Maciej Kellera (G2) – 35 pkt., Jakub Dziedzic (G1) – 33 pkt., Paweł Rzeczkowski (Zespół Szkół Mechanicznych) – 30 pkt., Anna Oruba (G3) – 29 pkt., Agata Szuba (G3) – 28 pkt., Jerzy Pepera (G2) – 26 pkt., Monika Dudziak (G2) – 25 pkt.
W punktacji drużynowej zwyciężyło I LO z liczbą 110 pkt. przed Gimnazjum nr 1 (103 pkt.) oraz Gimnazjum nr 3

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014