Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Wieczne Pióra dla wybitnych

Nagroda Wiecznego Pióra ustanowiona została w 2000 roku, podczas przygotowań do obchodów 10-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Specjalne wieczne pióra wyróżnić miały te osoby, których wkład w życie publiczne Polski był szczególnie ważny i znamienny.

 To ci właśnie ludzie w różny sposób – poprzez działania w sferze gospodarki, polityki czy kultury zmieniali oblicze naszego kraju, dostosowywali go do nowej rzeczywistości, która obowiązywać zaczęła w 1989 roku. To, czego dokonali, jest trwałe, nieodwracalne, ważne. Poprzez podejmowane działania mieli wpływ nie tylko na to, jak kształtowało się polskie życie gospodarcze, ale także na naszą narodową świadomość.

Nagrody Wiecznego Pióra wręczali laureatom Edward Szywała i Władysław Duduś. Odczytali laudacje, przygotowane wcześniej, uzasadniające wybór. 18 kwietnia nieobecny był niestety profesor Bronisław Geremek, który wcześniej zaplanowany miał wyjazd służbowy do Paryża. Obecni byli natomiast nie ukrywający wzruszenia profesor Jan Miodek i Jan Lityński.

Fragmenty laudacji:

Bronisław Geremek – historyk, kulturoznawca, publicysta – z jednej strony. Polityk, dawny opozycjonista, doradca „Solidarności”, współzałożyciel Unii Demokratycznej, później Unii Wolności, jeden z liderów tej partii – to drugie oblicze profesora Bronisława Geremka. Jego bogaty życiorys – zaczynając od działalności naukowej i publicystycznej, kończąc na działalności publicznej, co oznaczało między innymi wieloletnią pracę w polskim Parlamencie – wystarczyłby na obdzielenie kilku osób.

 

Jednak nie tylko za konsekwentną pracę na rzecz III Rzeczpospolitej wyróżniliśmy prof. Bronisława Geremka nagrodą Wiecznego Pióra. Jeśli w najnowszej historii nie tylko Polski, ale i Europy, wskazać postacie, które już dziś zasłużyły sobie na obecność w podręcznikach, to jedną z takich postaci jest właśnie profesor Geremek. Od kilkudziesięciu lat walczy o Polskę wolną, Polskę obywatelską, Polskę prawą. Nigdy nie sprzeniewierzył swoich ideałów, zawsze – niezależnie od konsekwencji – wierny jest swoim ideom i poglądom.

 

Jan Miodek – wybitny językoznawca, popularyzator języka polskiego; profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego, przed laty uczestniczył między innymi w świdnickim Święcie Słowa. Nazwisko profesora Jana Miodka znane jest niemal w każdym polskim domu. Jest autorytetem dla swoich studentów, a także dla nas wszystkich, poszukujących czasem prawidłowych rozwiązań w niełatwej ojczystej gramatyce.

 

Nagrodę profesor Miodek otrzymał między innymi za konsekwentne trwanie na straży poprawności języka polskiego, za popularyzację jego zasad, za wieloletnie badania nad staropolszczyzną i arcyciekawe metody popularyzacji wyników tych badań wśród Polaków. Można śmiało powiedzieć, że Jan Miodek nie tylko uczy nas, jak używać języka poprawnie, ale uczy nas także, jak ten języka szanować i kochać. Za to jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni.

 

Jan Lityński – przed laty to właśnie Jan Lityński, poseł Ziemi Wałbrzyskiej, został pierwszym członkiem honorowym Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Dziś, po 15 latach działalności Stowarzyszenia, Kapituła Nagrody Wiecznego Pióra ma zaszczyt wyróżnić w ten szczególny sposób.

Wieczne Pióra przyznajemy w swojej historii po raz drugi. Ich laureaci to osoby, które już wpisały się w najnowszą historię naszego państwa. Jan Lityński historię tę współtworzy od blisko czterdziestu już lat, gdy po raz pierwszy, nie bojąc się konsekwencji, odważył się stanąć po stronie Prawdy.

 

Nagrodę przyznano mu za konsekwentną walkę o wolną, demokratyczną Polskę, za wytrwałą pracę w polskim Parlamencie, za propagowanie Polski Obywatelskiej, w której każdy człowiek ma prawo i obowiązek wpływać, w oparciu o zasady demokracji, na losy swoje i innych.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014