Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

5 kwietnia – Jubileuszowy tort

Tradycyjnie – w sali okrągłej siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej, tzw. Baszty, spotkali się członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. W swoim gronie, jeszcze w sposób nieoficjalny, rozpoczęli obchody 10-lecia stowarzyszenia. Wszyscy byli prezesi oraz prezes obecny zdmuchnęli symboliczne 10 świeczek na torcie jubileuszowym.

 

Wśród gości, który witał prezes Zenon Szymonowicz, znaleźli się: dwaj poprzedni wojewodowie wałbrzyscy Władysław Piotrowski i Henryk Gołębiewski, przewodniczący Rady Powiatu Lubomir Trojanowski, starosta Wojciech Murdzek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rataj, prezydent Świdnicy Adam Markiewicz, prezydent Polsko-Czeskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dyrektor Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Jarosław Bocheński oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Serce” Marek Michalak.

Wspominano genezę Stowarzyszenia, podkreślając zasługi jej honorowego prezesa Edwarda Szywały. Minutą ciszy uczczono tych kolegów, którzy odeszli na zawsze – Jacka Łapacza, Marka Wolframa i Bogdana Grabowskiego.

 

Druga część spotkania odbyła się w restauracji Piast-Roman. Do grona gości dołączyli poseł Jan Lityński i szefowa Biura Wojewody Dolnośląskiego Elżbieta Kańd

„Minęło dziesięć lat. I tak, jak zmienia się wiele w naszej gospodarce, tak i w naszym stowarzyszeniu wciąż się coś zmienia. Część kolegów odeszło. Dołączyli do nas nowi, młodzi. To także znak mijającego czasu.

 

Kondycja nasza jest niezła, chociaż nie wszystkie cele, jakie sobie stawialiśmy udało się osiągnąć. Ale przed nami następne lata. To lata przygotowań do wejścia do Unii Europejskiej. Stąd taki właśnie będzie temat naszego seminarium, które odbędzie się za kilka dni. Eksperci przypomną nam, jakie czekają nas korzyści, ale i jakie zagrożenia. Chciałbym, byśmy wchodzili do Zjednoczonej Europy dobrze przygotowani. A za pięć lat, gdy będziemy obchodzić piętnastolecie, byśmy mogli sobie powiedzieć, że to, co założyliśmy jako stowarzyszenie, zostało zrealizowane.” – fragment wystąpienia Edwarda Szywały na rocznicowej kolacji.

 

„Świdnickie środowisko było bardzo prężne i aktywne. Inżynierowie i ekonomiści ciągle poszukiwali możliwości wdrażania w życie nowych form pracy. Powstało w tym mieście wiele warsztatów rzemieślniczych, co nawet musieliśmy zatajać przed władzami wyższego szczebla” – wspominał lata 80-te i początek 90-tych były wojewoda Władysław Piotrowski.

 

„Te tradycje chlubnie kontynuują dzisiejsi mieszkańcy Świdnicy, mimo znanych kłopotów towarzyszących reformie systemu polityczno-gospodarczego. Świdniccy przemysłowcy i kupcy dają pracę około 1.400 osobom. Wyrażam uznanie i podziękowanie Edwardowi Szywale za jego pomysł powołania stowarzyszenia” – mówił prezydent miasta Adam Markiewicz.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014