Cloos Polska nagrodzony statuetką Świdnickiego Gryfa 2022. To kolejna firma uhonorowana najważniejszymi lokalnymi nagrodami gospodarczymi, której właściciele przez lata współtworzyli Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Za nami 18. edycja Gali Przedsiębiorczości w Świdnicy. Kto jeszcze otrzymał wyróżnienia?
– Jak dziś można określić słowo przedsiębiorczy, przedsiębiorca? Przychodzą na myśl określenia – odwaga, determinacja i nieustanna wiara. Reprezentujecie Państwo różne firmy. Niekiedy pracujecie, zarabiacie dzięki Waszym umiejętnościom, kompetencjom. Niektórzy podjęli kolejny krok w tym ryzyku, tworząc miejsca pracy, zatrudniając ludzi i biorąc na siebie także odpowiedzialność za los ich i ich rodzin – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podczas otwarcia tegorocznej gali przedsiębiorczości, w piątek 14 października. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę m.in. na kryzys energetyczny i problemy, z jakimi już mierzą się samorządy i firmy. – W takich czasach przyszło nam świętować przedsiębiorczość. […] Wierzę jednak, że ani w Państwu, ani w nas nie zabraknie tej odwagi, determinacji, wiary, wytrwałości i nadziei na to, że przetrzymamy i ten niezwykle trudny czas – dodała.
Podczas uroczystości przedstawiono nominowanych i uhonorowano zwycięzców Świdnickiego Gryfa 2022. Laureatów wybierała kapituła konkursowa, składająca się z władz Świdnicy, organizacji okołobiznesowych, w tym przedstawiciela SPIKS’u oraz przedsiębiorców nagrodzonych w ubiegłym roku. Statuetki przyznano w czterech głównych kategoriach.
Jedna z nich trafiła do firmy Cloos-Polska Sp. z o.o., której zarówno założyciel i dyrektor ŚP. Andrzej Siennicki, jak i współwłaściciel syn Marcin Siennicki stali się członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Lider w dziedzinie produkcji urządzeń i komponentów spawalniczych został wyróżniony W KATEGORII – FIRMA ROKU. Nagrodę wręczyli – Krzysztof Habowski, członek Zarządu SPIKS oraz Janusz Szostak, prezes honorowy Świdnickiej Rady FSNT NOT, a także członek senior SPIKS.
– Jest to dla nas rok bardzo ważny. Chciałabym podziękować reszcie naszego zarządu – moim braciom i mężowi, pracownikom – bo wszyscy razem osiągamy te sukcesy. Osobą, której chciałabym zadedykować tą nagrodę jest mój tato, który 30 lat temu podjął ryzyko i dał nam start – wspominała ŚP. Andrzeja Siennickiegoobecna prezes Zarządu firmy Karolina Jastrzębska.
Cloos – Polska Sp. z o.o. ul. Stawki 5, Świdnica – obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia działalności i jest jedną z wiodących firm w Polsce zajmujących się projektowaniem i budową zrobotyzowanych systemów spawalniczych. W 2021 roku podjęte zostały ważne decyzje inwestycyjne, czyli rozbudowa hali produkcyjnej, zakup maszyn produkcyjnych, instalacje fotowoltaiczne. Cloos – Polska angażuje się w pomoc dla społeczności lokalnej, między innymi wspiera finansowo kluby i wydarzenia sportowe, szpitale w walce z COVID-19, finansowo wsparła również odrestaurowanie zabytkowego fortepianu ŚOK.
Pozostałe statuetki Świdnickiego Gryfa otrzymali:
- W KATEGORII – SUDECKI PRODUKT REGIONALNY:
NuuBag Sp. z o.o. ul. Kalcytowa 10, Strzegom – Markę NuuBagstworzyło młode małżeństwo ze Strzegomia. Produkują torebki, ręcznie wykonane w Polsce, w tradycyjnych, lokalnych manufakturach. Produkty marki NuuBag dostępne są w sklepie internetowym. Poza kilkoma modelami torebek firma oferuje również portfele, aktówki, plecaki i nerki. Ostatnią nowością są torebki personalizowane. Od lipca 2021 roku firma prowadzi także sprzedaż na rynku niemieckim.
- W KATEGORII – ZDROWIE I URODA:
Lumaki Studio, Kamila Śliska, ul. Westerplatte 68, Świdnica – Kamila i Piotr to małżeństwo prowadzące studio makijażu permanentnego, mikropigmentacji skóry głowy, wizażu oraz stylizacji rzęs i brwi. Pracują, szkolą i dzielą się swoja wiedzą z wielką pasją. Zostali trenerami mikropigmentacji jednej z czołowych marek w branży – marki Maderm. Zakupili lokal, który będzie w pełni dostosowany także dla osób niepełnosprawnych. Są partnerami fundacji Endomama, a w przyszłym roku planują odbyć szkolenie, które pozwoli im wykonywać mikropigmentację medyczną, aby pomóc kobietom po mastektomii. Wspierają także lokalne akcje charytatywne. W mediach społecznościowych mogą pochwalić się ponad setką samych pozytywnych opinii na temat ich pracy.
- W KATEGORII – DOBRE SMAKI:
Piekarnia Żarnowiec, Wiktor Żarnowiec, Komunardów 18, Świdnica – Rodzinna piekarnia z ponad 70-letnią tradycją, w której wypieka się chleb według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Chleb z piekarni Żarnowiec jest robiony na naturalnym zakwasie, bez udziału polepszaczy smaku czy wzrostu. Każdy bochenek wytwarzany jest w tradycyjny sposób z ogromną starannością oraz kunsztem piekarskim, bez udziału nowoczesnych maszyn. Właściciele wierzą, że to, co dobre wymaga naturalnych składników i pracy ludzkich rąk.
Gala przedsiębiorczości dała okazję również do przyznania specjalnych wyróżnień „Nestorom Biznesu Lokalnego”. W tym roku dostali je:
- Maria Liga – prowadząca sklep z galanterią skórzaną
- Tadeusz Badura – prezes Zarządu ZUPBADURA sp. z o.o., firmy zajmującej się produkcją skomplikowanych konstrukcji stalowych, maszyn i urządzeń na potrzeby rynku naftowego, energetycznego i stoczniowego;
- Stanisław Dobrowolski – prowadzący świdnicką firmę transportową TRANSBUD;
- Ireneusz Prokopowicz – prowadzący sklep z odzieżą ARI;
- Stanisław Wądołowski – prowadzący firmę transportową EUROTRANS.
Wręczano także nagrody specjalne, przyznawane przez prezydenta Świdnicy.
-
tytuł – WYBITNA OSOBOWOŚĆ 2022 – otrzymał dr Filip Kubiaczyk – ordynator Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Latawiec w Świdnicy
Doktor nauk medycznych, specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii jest współautorem kilku prac naukowych, członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i ekspertem wielu projektów prozdrowotnych i profilaktycznych, realizowanych przez Świdnicę, powiat świdnicki oraz Fundację Endomama. Do nich należą chociażby – leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica (na lata 2020 – 2023); „Endometrioza, przecież kobiecość nie może boleć” realizowany w 2021 roku czy „Razem pokonajmy endometriozę” – warsztaty dla pacjentek w 2022 roku.
-
NAGRODA SPECJALNA DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ trafiła do Fundacji Ładne Historie.
Świdnicka organizacja pozarządowa powstała jako efekt współpracy osób, które na co dzień zajmują się edukacją, animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym. Poprzez inspirację do współdziałania, rozbudzanie kreatywności, naukę wzajemnego szacunku i mobilizację lokalnej społeczności tworzy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych. Fundacja „Ładne Historie jest organizatorem takich akcji jak chociazby – „Lato na podwórku”, „Łączą nas góry”, „Otwarta Pracownia Międzykulturowa”, SKATEPARK’22, a także projektu (BEZ)TROSKA.
- NAGRODĘ SPECJALNĄ przyznano także Piekarni PROFIT – BIS s. c. Anna Wychowanek, Jacek Wychowanek.
To wielopokoleniowa firma działająca na rynku od 1997 roku. W tym roku właściciele obchodzą 25 lecie. Firma posiada sklepy w Świdnicy, Strzegomiu, Jaworzynie Śl. oraz Żarowie. Przewagę konkurencyjną w regionie zdobywają poprzez łączenie tradycyjnych przepisów oraz metod wypieku z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Firma usprawniła proces produkcji poprzez zastąpienie pieców opalanych węglem, nowoczesnym piecem gazowym. Dzięki zastosowaniu nowego pieca obniżono emisję CO2, jednocześnie zachowano przy tym walory smakowe pieczywa. Zmianie uległ również sposób zamawiania, odbywa się on nie tylko bezpośrednio w sklepie, ale także przez telefon oraz Internet. Powrócono także do tradycyjnych sposobów sprzedaży, zainicjowanych przez mieszkańców, inspirowanych wspomnieniami z lat dzieciństwa tj. wieczorna sprzedaż gorącego pieczywa, która cieszy się dużym zainteresowaniem.
/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Informacje o nagrodzonych i zdjęcia – UM Świdnica/