Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Młodzież „Zalogowana” po raz 7. Wkrótce ruszą wizyty w świdnickich firmach [ZDJĘCIA]

170 ósmoklasistów z 10 szkół podstawowych z terenu Świdnicy uczestniczy w tegorocznej edycji programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” i odbywającego się w jego ramach konkursu „Zalogowani”. Młodzież czekają nowe wyzwania z przedsiębiorczości, pouczające rozmowy i spotkania, warsztaty oraz zadanie stworzenia pomysłu na własny biznes. Edukacyjne przedsięwzięcie w przyszłym tygodniu rozpoczną wizyty studyjne w świdnickich firmach.

Ruszyła nowa edycja program „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, realizowanego przez świdnicki magistrach. Jego sercem jest konkurs „Zalogowani”, którego pomysłodawcą, inicjatorem i współorganizatorem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Niezmiennie jego celem jest dostarczanie wiedzy i praktycznych umiejętności, które ułatwią młodym ludziom realizację planów edukacyjnych i zawodowych oraz funkcjonowanie w warunkach gospodarki rynkowej. Edukacyjna inicjatywa pozwala także na zapewnianie lokalnym przedsiębiorcom i potencjalnym inwestorom kadry wykształconej zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami.

W tym roku w projekcie bierze udział 170 ósmoklasistów z 10 szkół podstawowych z terenu Świdnicy. Inauguracja już siódmej jego odsłony odbyła się 27 września w Sali Widowiskowej Powiatu Świdnickiego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Uczniów ze świdnicki szkół, nauczycieli, przedstawicieli lokalnych firm i instytucji przywitała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Gościem specjalnym na uroczystości był Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy – prof. Marcin Drąg – wybitny naukowiec, który wraz z zespołem z Politechniki Wrocławskiej prowadził m.in. badania nad koronawirusem i poszukiwał leku na Covid-19. Ich praca pozwoliła na zidentyfikowanie i przetestowanie molekuł hamujących namnażanie się wirusa. Swoje wyniki bezpłatnie udostępnili innym naukowcom, by możliwe było jak najszybsze odnalezienie skutecznej metody przeciwdziałania koronawirusa. Wielokrotnie nagradzany profesor w 2019 roku został laureatem „Polskiego Nobla”.

Świdnicka młodzież miała okazję dowiedzieć się jak można i czy warto zostać naukowcem. Profesor Drąg nie tylko opowiadał o swojej pracy, ale też podejmował dyskusję z uczniami i chętnie odpowiadał na ich pytania. Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni upominkami.

Wkrótce kolejne działania programu edukacyjnego. W przyszłym tygodniu rozpoczną pierwsze wizyty studyjne w lokalnych przedsiębiorstwach. Świdniccy uczniowie będę mieli możliwość poznania działalności firm od kuchni. To z pewnością dostarczy im nie tylko praktycznej wiedzy z przedsiębiorczości, ale być może pozwoli już zaowocować pierwszym pomysłom na własny biznes.

Organizatorem programu jest Gmina Miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy oraz Starostwem Powiatowym w Świdnicy. Partnerami programu są lokalni przedsiębiorcy.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Materiały – facebook Zalogowani, UM Świdnica/
/Zdjęcia: Wiktor Bąkiewicz i Daniel Gębala/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014