Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Handlują na medal

„Profesjonalne prowadzenie działalności handlowej” – w tej kategorii zwycięzcą w tegorocznym konkursie był Stanisław Paleczny. Niestety, z powodu wyjazdu za granicę nie mógł być obecny na uroczystości wręczenia Statuetek Przedsiębiorczości. Stanisław Paleczny to główny udziałowiec spółki ELTECH. Przez 7 lat pełnił funkcję kierownika świdnickiego oddziału wrocławskiej firmy handlowej ELMET, zajmującej się handlem artykułami przemysłowymi. Gdy w latach 90-tych państwowa firma przeżywać zaczęła trudności, wykupił jej świdnicką część i stworzył podwaliny pod firmę ELTECH. W 2000 roku firma przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a Stanisław Paleczny pozostał jednym z jej głównych udziałowców, a jednocześnie prezesem zarządu. Działalność ELTECH rozpoczynał od 3 pracowników, dziś zatrudnia ich ponad 100. Ma kilkanaście oddziałów w całym kraju, bazę główną stanowi nowa centrala w Świdnicy, przy ul. Fabrycznej. Inwestycja ta uznana została za najlepszą przez organizatorów Targów Świdnickich w 2006 roku, co poświadcza zdobyta wówczas statuetka „Świdnickiego Gryfa”. W październiku 2007 roku Centrala Techniczna Eltech zwyciężyła w rankingu Wehikuły Czasu w województwie dolnośląskim. Ranking Wehikuły Czasu „Gazety Prawnej” premiuje firmy najbardziej wiarygodne finansowo. ELTECH zajmuje się handlem profesjonalnymi narzędziami do obróbki skrawaniem i materiałami spawalniczymi. Po pracy – gdy czas pozwoli – prezes ELTECHU oddaje się dwóm pasjom – uwielbia swój ogród i sport strzelecki.

Obok Stanisława Palecznego w kategorii tej nominowani byli Dorota Trajder i Jan Nowakowski.

Dorota Trajder, właścicielka dwóch sklepów sieci Intermarche, jedna z dwóch nominowanych w tym roku kobiet. Przez lata działalności udowodniła, że można skutecznie działać w biznesie nie tracąc przy tym kobiecego wdzięku. Ukończyła Akademię Ekonomiczną, specjalność ekonomia i organizacja turystyki. Przez jakiś czas kierowała biurem podróży, potem zaś z mężem Jackiem przez kilkanaście lat prowadziła zakład, produkujący półfabrykaty jubilerskie. W 1999 roku przystąpiła do kilkutysięcznej już dziś rodziny Muszkieterów – firmy o francuskich korzeniach, która w Europie prowadzi sieć sklepów Intermarche. W tym samym roku otworzyła swój pierwszy sklep w Świdnicy – 27 w Polsce. W 2003 roku została właścicielką sklepu w Strzegomiu. Jest prezesem spółki Cytra. Jej placówki cieszą się doskonałą opinią wśród klientów. Prócz prowadzenia sklepów, jak każdy z członków grupy pracuje na rzecz sieci Intermarche. Sama o sobie mówi, że wszystko jej się w życiu udało, na czele z dwoma córkami – Aniką i Agnieszką. Nie opuszcza jej poczucie humoru. Lubi podróże, ale najbardziej uwielbia spędzać czas z rodziną, we własnym domu, oddając się z pasją pielęgnacji pięknego ogrodu.

Jan Nowakowski, właściciel firmy Toyota-Nowakowski. „Całe życie marzyłem, by mieć własny warsztat samochodowy – mówi Jan Nowakowski. Dziś ma nie tylko warsztat, ale dwa salony samochodowe, sprzedające ze znakomitymi wynikami auta japońskiej marki. W zarządzaniu firmą pomagają mu córki – Agnieszka i Iwona. Realizację swoich marzeń zaczynał w rodzinnym Ełku. Tam powstał w 1973 roku pierwszy warsztat, założony z bratem. W 1976 roku rodzina państwa Nowakowskich przeniosła się do Świebodzic. W latach 80-tych na świebodzickich Cierniach rozpoczął działalność warsztat, który kilka lat potem zaczął działać pod marką Toyoty. Pierwszy autoryzowany punkt sprzedaży, jeden z pierwszych w dodatku na Dolnym Śląsku, założono w 1991 roku. Przygoda z Toyotą dziś nie tylko już Jana Nowakowskiego, ale także całej rodziny trwa. Jako ciekawostkę dodam tylko, że wśród różnych zajęć poza pracą Jan Nowakowski pisze… wiersze i fraszki.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014