Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Konferencja z Zarządem

Zaproszenie przyjęli: Anita Odachowska z „Wiadomości Świdnickich”, Małgorzata Moczulska z „Gazety Świdnickiej” i „Gazety Wrocławskiej”, Aldona Ziółkowska z „Nowych Wiadomości Wałbrzyskich”, Agnieszka Szymkiewicz z Polskiego Radia Wrocław, Jerzy Gaszyński z portalu internetowego www.dziennik.swidnica.pl oraz ekipa Tele-Raju.

 

Od lewej: Anita Odachowska, Małgorzata Moczulska, Aldona Ziółkowska.

„Przede wszystkim chcemy, by nam nie przeszkadzano. Obserwujemy ostatnio próby, często niestety udane, zniszczenia firm, zniszczenia wizerunku ich właścicieli. To także niszczenie miejsc pracy” – mówił prezes Edward Szywała.

Podstawowym założeniem programu, który przygotował zarząd, jest integracja środowiska gospodarczego. Stowarzyszenie chce stworzyć silne lobby, które wypowiadać się będzie publicznie na różne tematy, związane z wydarzeniami gospodarczymi w mieście, regionie i kraju. Członkowie zarządu podkreślali, że choć wewnętrznie czują się zżyta, koleżeńską grupą, za mało są widoczni na zewnątrz. I to właśnie chcieliby zmienić.
„Na razie mówimy o sprawach miasta. Ale nawiązaliśmy już współpracę z parlamentarzystami, którzy zobowiązali się do tego, że będziemy otrzymywać projekty ustaw, dotyczących przedsiębiorców i przygotowywać swoje stanowiska na ich temat” – zapewniał Edward Szywała.

 „Chcemy by lepiej się żyło nam wszystkim. Także przedsiębiorcom, bo od ich pomyślności zależy los i dobrobyt innych” – zapewniali członkowie zarządu. Podkreślali także, że ich firmy, z założenia nastawione na dodatni wynik finansowy, nie tylko dają pracę, ale płacą podatki, z których tworzony jest budżet kraju i budżet miasta. Tymczasem nie czują się rozpieszczani przez władze. Kilkakrotnie co prawda podkreślono dobrą, miłą atmosferę rozmów z obecnym prezydentem Wojciechem Murdzkiem i jego zastępcami, jednak za odbytymi dotychczas rozmowami nie idą na razie żadne konkrety.

Od lewej: Jerzy Franckiewicz, Władysław Duduś, Edward Szywała, Maciej Orski, Jerzy Skonieczny.

W programie pracy zarządu jest także przekształcenie prowadzonego od blisko 14 lat Świdnickiego Forum Gospodarczego w Regionalne Forum Biznesu. Gośćmi Stowarzyszenia nadal byliby ludzie z pierwszych stron gazet – przedstawiciele życia gospodarczego i politycznego. Więcej jednak uwagi poświęcano by osobistościom lokalnym, by uczyć się od nich, czerpać dobre wzorce, choćby w zakresie skutecznego rządzenia w lokalnych społecznościach. Stąd właśnie zaproszenie skierowane na ręce prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który będzie gościł w Świdnicy 18 lutego. Trwają rozmowy z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego oraz z wojewodą, którzy wyrazili chęć spotkania się ze świdnickimi przedsiębiorcami. Wstępnie swoją wizytę potwierdził także Janusz Steinhoff oraz szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który w przeszłości dwukrotnie był gościem Stowarzyszenia.

Nowy pomysł to wyróżnienia gospodarcze – Statuetka Przedsiębiorczości. W tym roku ustanowiona, wręczana po raz pierwszy, ma być wyróżnieniem dla osób, nie dla firm. Bo to właśnie ludzie tworzą firmy. Ważna jest ich charyzma, osobowość, pomysł na biznes. Nagrodzeni wchodzić będą w skład kapituły, która ustanawiać będzie laureatów w latach przyszłych.
Stowarzyszenie nie odżegnuje się oczywiście od innych, nieco lżejszych form działania. Będą więc wspólne rajdy, zajęcia sportowe, ogniska dla rodzin i styczniowe bale, które stały się już sympatyczną tradycją.
Członkowie Stowarzyszenia nie zapomną także o działalności charytatywnej. Wielu czyni to indywidualnie, jednak kontynuowane będą także wspólne akcje. Będzie też czwarty już z kolei konkurs wiedzy o Świdnicy dla młodzieży z gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych, w których nagrodą główną jest zawsze zagraniczna wycieczka, a dwie kolejne to cenne nagrody rzeczowe.

„Będziemy współpracować z Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową, z władzami samorządowymi, innymi środowiskami gospodarczymi. Liczymy na to, że samorząd doceni nasze doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę i zechce z tego skorzystać” – deklaruje zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014