Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Nagroda od przedsiębiorców

Statuetka Przedsiębiorczości to nagroda specyficzna, bowiem o jej przyznaniu decydują nie gremia eksperckie, lecz sami przedsiębiorcy. Wyróżniać ma tych, którzy w sposób mogący być przykładem dla innych prowadzą swoje firmy lub zarządzają firmami powierzonymi.

 

„Co ważne, jest to nagroda przyznawana całkowicie za darmo. Nie trzeba nic wpłacać, o nic się ubiegać,. To my, członkowie Kapituły, typujemy nominowanych, a potem wybieramy laureatów. Nie robimy inwigilacji firmy, nie oczekujemy sprawozdań i danych. Wszystko opiera się na naszych obserwacjach i ocenach” – mówił podczas uroczystości Jerzy Franckiewicz, przewodniczący Kapituły, a zarazem laureat Statuetki Przedsiębiorczości nr 1. Prócz niego w skład kapituły weszli: Roman Krzyżanowski, Zbigniew Chlebowski, Zbigniew Wróbel, Andrzej Schiewe i Marek Jodko.

Tegoroczni laureaci to: Stanisław Wądołowski, Andrzej Lepak-Przybyłowicz, Edward Szywała, Zdzisław Jadczak i Mirosław Greber. Jako laureaci wchodzą oni automatycznie w skład Kapituły, która w poszerzonym składzie wybierać będzie laureatów w 2006 roku.

Nagrodzeni otrzymali kryształowe statuetki, a wszyscy nominowani – specjalne dyplomy. Wyróżnieni nie kryli wzruszenia, podkreślali, że jury złożone z kolegów, to najobiektywniej oceniające gremium.

A oto jak członkowie kapituły uzasadniali nominacje „najlepszych z najlepszych:


I. W kategorii – „Profesjonalizm w prywatnej działalności produkcyjnej”


1. Andrzej Galik –Prezes firmy Thermaflex –

Pionier

Jako pierwszy prywatny przedsiębiorca w naszym powiecie postawił w zielonym polu nowoczesny zakład. Dzisiaj wokół jego pionierskiej lokalizacji rośnie w oczach nowoczesny park przemysłowy w Żarowie. Niestety najpierw dane mu było stoczyć batalię z nieracjonalnym oporem mieszkańców Świdnicy pod pozorem ochrony środowiska przy biernym zaangażowaniu władz miasta. Obecnie na tym samym miejscu w Świdnicy powstanie kilka, ale już wyczekiwanych fabryk przy aplauzie tych samych mieszkańców.


2. Jerzy Skonieczny –właściciel firmy Promet

Małe jest piękne!

To często powtarzane przez Jurka kredo ni jak ma się do tego, co, na co dzień czyni. Nasz kolega ze Stowarzyszenia jest klasycznym przykładem przedsiębiorcy, który przecierał szlaki przedsiębiorczości już w zamieszkałych czasach – kiedy „Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się śmieszniej”. Konsekwentne i racjonalne zarządzanie rozwojem własnej firmy PROMET doprowadziło do tego, że jego firma na stałe wpisała się w krajobraz świdnickiego biznesu.

 

3. Andrzej Lepak- Przybyłowicz i Edward Szywała – firma Galess – laureaci Statuetki Przedsiębiorczości

Od świeczki do holdingu

Prawdopodobnie Andrzej i Edward o tym jeszcze nie wiedzą, ale doszły do nas wieści z Brukseli, że jak już Komitet Europejski d/s Konkurencji rozprawi się z amerykańskim monopolem Microsoftu to następny na tapecie będzie świdnicki holding galwaniczny Galess. Ten biznesowy tandem działa jak dobrze naoliwiona maszyna już od 1982r. Rozmach, ekspansja, innowacyjność to tylko kilka przymiotów, które charakteryzują tych dwóch biznesmenów. Jeżeli do tego dodamy ich zaangażowanie w integracje lokalnego środowiska przedsiębiorców to uzyskamy modelowy wizerunek managerów XXI wieku.

 

II. W kategorii – „Profesjonalizm w prywatnej działalności handlowej”

 

1. Grajewski Andrzej – firma „Grajewscy”

Mała Holandia w Powiecie Świdnickim

Kiedyś takich jak on nazywano badylarzami. Jednakże badylarze wyginęli, a pozostali nowocześni biznesmeni tacy jak Andrzej Grajewski, który udowadnia że w naszym kraju można prowadzić opłacalną wieloletnią, rozwojową działalność produkcyjna i handlową kwiatami.

 

2. Stefan Boczyło –firma STEMA

Niech żyje biurokracja

Jest jednym z nielicznych przedsiębiorców, któremu rozwój biurokracji napędza koniunktury, a podstawowym zmartwieniem jest to, aby każdy urzędnik miał swoje biurko, szafę, segregator i długopis. I tak wprost proporcjonalnie do rozwoju biurokracji następował dynamiczny rozwój firmy Stefana Boczyło, a zapewniam Państwa, że to duża firma.

 

3. Zdzisław Jadczak – Firma M&J – laureat Statuetki Przedsiębiorczości

20- lat minęło

W tym roku mija 20 lat jak Zdzisław Jadczak i Andrzej Maciejewskiego zamiast kręcić lody postanowili kręcić majonez. I wyszło! Do dziś M&J to jedna z największych hurtowni spożywczych i producentów znakomitszego majonezu świdnickiego.

 

III. W kategorii – „Profesjonalizm w prywatnej działalności usługowej”

 

1.Stanisław Wądołowski – firma „Eurotrans” – laureat Statuetki Przedsiębiorczości

Wielcy faceci jeżdżą wielkimi ciężarówkami

Tak szybko należy przedstawić Staszka Wądołowskiego właściciela firmy Eurotrans. Dzisiaj dla wielu Dolnoślązaków „Eurotrans” to marka samochodu ciężarowego ze Świdnicy.

 

2.Maciej Karpiński – firma „Farma Miejska”

Firma od zieleni i innych pożytecznych usług

Oferta jego firmy jest bardzo szeroka i nowoczesna, Zadba o trawnik, park, ogród, odśnieży i posprząta. Jako jeden z pierwszych przekształcił zakład miejski w znakomity nowoczesny biznes.

 

3.Majorek Jerzy – firma „Steinbudex”

Kamienna twarz

Jako jeden z nielicznych potrafi zarabiać pieniądze na „bruku”, a nie w cieniu gabinetu. Jest jednym z liderów polskiego rynku nawierzchni z kamienia naturalnego. Jego prace są ozdobą Wrocławia, Jeleniej Góry, Poznania, Augustowa, Polanicy i wielu innych miast. Szkoda, że od kilku lat w Świdnicy ma tylko siedzibę.

 

IV. W kategorii – „Profesjonalne wykonywanie wolnego zawodu i zarządzanie firmą”

 

1. Halina Zawadzka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy

Na państwowym też można jak się tylko chce

Ta kobieta ma coś, co najczęściej powinni mieć mężczyźni. Mimo że musi działać w otoczeniu księżycowej ekonomii, mimo że zarządza skromnymi zasobami ludzkimi i finansowymi szkoły podstawowej, udowadnia swoim ponadprzeciętnym zaangażowaniem, że można stworzyć od zera elitarną szkołę podstawową i do tego państwową. Swoim entuzjazmem i kreatywnością zaraża do wspólnego działania zarówno nauczycieli, uczniów jak rodziców.

 

2. Mirosław Greber – Prezes Spółki Invest Park zarządzającej WSSE – laureat Statuetki Przedsiębiorczości

Świdnica to też Wałbrzych

Toruń nie przepada za Bydgoszczą, Kielce nie kochają Radomia, a trzeba będzie przyzwyczaić się co najmniej do stwierdzenia, że Świdnica jest wdzięczna Wałbrzychowi, za to, że Mirosław Greber jako szef Wałbrzyskiej SSE przekonał Ministra Gospodarki do ogłoszenia wszem i wobec, że Świdnica to leży prawie w Wałbrzychu i strefa nam się należy. To niebywałe za co ten Wałbrzyszanin nas tak kocha, ale dzięki jego nieodwzajemnionej miłości jest duża szansa, że w Świdnicy powstanie wreszcie klika tysięcy nowych miejsc pracy w nowoczesnych fabrykach.

 

3. Marian Sworobowicz – Doradca Podatkowy z Świdnicy

I to jest wszystko chore !

Tak nasz doktor, specjalista od chorób o podłożu podatkowym, komentuje kolejne legislacyjne buble, na które musi później znaleźć diagnozę i zastosować leczenie.Kolega Marian Sworobowicz służy swoją prawniczą wiedzą świdnickim przedsiębiorcom od samego początku powstania wolnego rynku w Polsce. Jego tzw. akuszerska pomoc nie jednej naszej firmie pozwoliła uratować życie, a wielu jego pacjentów po zastosowaniu zalecanej przez niego kuracji kwitnie ekonomicznym zdrowiem. Uważamy, że praktyczna wiedza podatkowa naszego kolegi powinna być w przyszłości wykorzystywana przez nie jednego ministra, który będzie tworzył nowy rząd.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014