Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Niedzielny spacer

Na V Spacer Niedzielny zaprosił kolegów i ich rodziny Jerzy Lepak, który w Zarządzie SPiKŚ zajmuje się działalnością rekreacyjną i sportową. Chętnych nie brakowało, tym bardziej, że dopisała pogoda i dzień sprzyjał górskim wędrówkom.
31 sierpnia wybrano się więc na południe naszego województwa. Atrakcją było zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Park powstał na terenie fabryki dywanów. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie atrakcji turystycznej, jak również centrum informacyjnego euroregionu. Odwiedzający Park mają możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali l:25!

 

Modele te są wykonane najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie tych modeli w parkowym otoczeniu. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu. Pracownicy Parku oprowadzają po nim gości, opowiadając szczegóły związane z budową modeli czy samymi zabytkami. Jednym z najnowszych nabytków Parku Miniatur jest świdnicki Kościół Pokoju. Prócz niego w Kowarach można obejrzeć następujące repliki: pałac i letnia rezydencja Królów Pruskich w Mysłakowicach, kościół Królów Pruskich w Mysłakowicach, świątynia „Wang”, Pałac Myśliwski w Bożkowie, Dom Gerharda Hauptmanna, Starówka Jeleniej Góry, kościół Św. Maternusa z Lubomierza, Ratusz i kamieniczki Lubomierza, pałac w Łomnicy, „Dom Wdowy” w Łomnicy, Schronisko „Szwajcarka”, obserwatorium na Śnieżce, kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce, pałac „Boberstein”, pałac w Karpnikach, Dębowy Pałacyk w Karpnikach, pałac w Dąbrowicy, pałac w Wojanowie, Ratusz w Kowarach, Opactwo Cysterskie w Krzeszowie, cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Sokołowsku, Zamek Książ, dolnośląska chata przysłupowa – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Domy Tkaczy „Dwunastu Apostołów” z Chełmska Śląskiego, Zamek Czocha, Schronisko Strzecha Akademicka, Schronisko Samotnia, wieża rycerska w Siedlęcinie, Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju, Zamek Chojnik. Łącznie dla zwiedzających przygotowano ponad 30 obiektów. Uczestnicy wycieczki z ramienia Stowarzyszenia byli zachwyceni, a słoneczna pogoda umożliwiła wykonanie pięknych fotografii.
Ale nie tylko na wrażeniach artystycznych się skończyło. Był oczywiście spacer, między innymi na Przełęcz Okraj. Przy doskonałej widoczności podziwiano między innymi widok na Śnieżkę.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014