Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Strzegomski piknik

Członek SPiKŚ Bogusław Solima już po raz drugi zaprosił kolegów na piknik technologiczny w okolice Strzegomia. 19 października można było zapoznać się z technologią dotyczącą wydobycia i obróbki kamienia – przede wszystkim granitu, którego bogate złoża znajdują się na Ziemi Strzegomskiej.

 

Spotkanie rozpoczęto w Kostrzy, gdzie można było obejrzeć wyrobiska, należące do spółki Piramida. Firma zatrudniająca ok. 200 osób eksploatuje własny kamieniołom granitu, wydobywając przede wszystkim duże bloki granitowe. Produkuje od 4000 do 5000 m2 płyt miesięcznie, ok. 30 000 ton kostki rocznie oraz duże ilości krawężników. Specjalizuje się także w gotowych wyrobach z granitu: posadzkach, schodach blokowych i okładzinowych, płytach fasadowych, parapetach i innych elementach wyposażenia wnętrz. Produkuje również elementy małej architektury: fontanny, ławki, kwietniki, figury ogrodowe, łącznie kilkadziesiąt różnych asortymentów. 70% produkcji sprzedawana jest na rynku niemieckim i szwajcarskim. Średnio w miesiącu „Piramida” wysyła od 80 do 120 aut 24 tonowych ze swoimi wyrobami.
Firma była dostawcą elementów kamiennych (płyt chodnikowych, kostki, krawężników, elementów blokowych) na rynek wrocławski oraz na odcinek ulicy Świdnickiej pomiędzy rynkiem a przejściem podziemnym. Jedną z większych realizacji było dostarczenie materiału na wykonanie Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. Z wyrobów firmy wyremontowano rynki i uliczki w Augustowie, Elblągu, Gdańsku, Polkowicach i wielu innych miastach w Polsce oraz w Niemczech.

Następnie uczestnicy Pikniku udali się do Strzegomia, gdzie zwiedzili  spółkę LITOS, której szefem i głównym udziałowcem jest także Bogusław Solima. Spółka rozpoczęła działalność na polskim rynku w 1997 roku. Doświadczenia nabyte w ciągu tych lat pozwoliły jej plasować się na wysokiej pozycji wśród liderów zajmującym się handlem oraz produkcją wyrobów z kamienia naturalnego.

LITOS specjalizuje się w kompleksowej realizacji indywidualnych zamówień, także tych nietypowych wg projektu. Specyfiką zakładu jest produkcja gotowych, wysoko wytworzonych wyrobów z kamienia. Wykonuje na żądany wymiar z granitów i marmurów: parapety, stopnie okładzinowe i blokowe, blaty kuchenne i łazienkowe, płyty:  posadzkowe, chodnikowe, elewacyjne, kostkę ciętą, elementy małej architektury.

Spółka zajmuje się także wykonywaniem mozaiki, wyrobów o specyficznych kształtach, wymagających precyzyjnej, nietypowej obróbki. W standardzie znajduje się kilkadziesiąt rodzajów kamieni naturalnych z całego świata: Skandynawii, Afryki, Ameryki Południowej, Indii, Ukrainy, Polski o bardzo bogatej gamie kolorystycznej.

Październikowy piknik technologiczny zakończyło spotkanie koleżeńskie w restauracji „Pod Rumakiem” w Strzegomiu, podczas którego zostały wręczone tradycyjne prezenty dla wrześniowych i październikowych solenizantów.

Od lewej: Piotr Kurnicki, Jacek Domejko, Tadeusz Kaliciński, Marek Jodko, Edward Szywała, Radosław Nowicki, Jerzy Lepak, Marian Sworobowicz.

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014