Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica
Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
Dane kontaktowe: +48 696 086 546 |biuro@spiks.org.pl |Facebook

Walczyli o wyjazd do europejskiej stolicy. Kto wygrał historyczny konkurs o Świdnicy? [ZDJĘCIA]

23 uczniów ze świdnickich szkół podstawowych i średnich, 45 pytań z wiedzy o historii Świdnicy i niezwykle cenne nagrody – a wśród nich wyjazd do jednej z europejskich stolic. Po kilku latach przerwy powrócił świdnicki historyczny konkurs. W tym roku poświęcony został czasom Bolka II Małego. Około godzinne zmagania młodzieży z nieoczywistą wiedzą historyczną dotyczącą naszego miasta przeprowadzone zostały we wtorek, 14 czerwca w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych w Świdnicy.

To była już XVI edycja historycznego konkursu z wiedzy o Świdnicy, organizowana przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnicy, przy współudziale merytorycznego opiekuna Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy i pod honorowym patronatem prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej.

W tym roku – szczególnym, bo ogłoszonym przez Radę Miejską w Świdnicy – Rokiem Bolka II Małego, zmagania konkursowe poświęcone zostały właśnie czasom panowania tego władcy księstwa świdnicko-jaworskiego. W sumie młodzież ze szkół podstawowych i średnich musiała zmierzyć się z 45 pytaniami historycznym związanymi zarówno z nieoczywistymi miejscami, postaciami, zabytkami architektury i datami znaczącymi za panowania tego świdnickiego księcia, uznawanego za wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę.

W quizie wiedzy o Świdnicy wzięło udział 23 uczestników, a nad jego przebiegiem czuwało jury konkursowe w składzie – dr Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Andrzej Deska, pracownik Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Mariusz Lenkiewicz ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Młodzież na odpowiedzi miała 45 min.

Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyli – prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Andrzej Panas i Mariusz Lenkiewicz ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Pierwsze miejsce i Grand Prix w postaci wyjazdu do jednej z europejskich stolic zdobyła Maja Marks ze Szkoły Podstawowej nr 6, która zdeklasowała pozostałych konkurentów odpowiadając na 40 z 45 pytań. Laureatka będzie mogła wybrać się w dowolne miejsce w Europie. Drugie miejsce i voucher o wartości 3000 zł otrzymała Aleksandra Żołnierek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Na podium z trzecim miejscem stanął również Patryk Staworzyński ze Szkoły Podstawowej nr 105, który został nagrodzony voucherem o wartości 1500 zł. Zespołowa nagroda w postaci vouchera o wartości 1500 zł trafiła natomiast do Szkoła Podstawowej nr 6 w Świdnicy.

Nagrody zostały ufundowane przez Miasto Świdnica oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Fotorelacja UM Świdnica – fot. Wiktor Bąkiewicz

Fotorelacja SPIKS

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: SPIKS, UM Świdnica – fot. Wiktor Bąkiewicz/

Adres: Ul. Rynek 1A |58-100 Świdnica Nr konta: 20 2490 0005 0000 4530 2734 4022
SPIKS | Wszelkie prawa zastrzeżone 2014